„Korunový" poklad ze Staročenska potvrzuje poválečné obavy z měnové reformy…

Pardubice – V červnu letošního roku získalo Východočeské muzeum v Pardubicích další zajímavý mincovní poklad, tentokrát však z doby poměrně nedávné. Jednokorunové a dvoukorunové mince z let 1946 až 1948 v celkovém počtu 3 788 kusů byly ve dvou částech zřejmě v plechové nádobě či obalu z organického materiálu ukryty v lese nedaleko obce Staročernsko na Pardubicku.

Nominální hodnota mincí je 5 426 korun československé měny, což při výši průměrné mzdy, která se po válce pohybovala mezi 800 a 900 korunami, činí asi šest až sedm tehdejších měsíčních platů," říká historik a vedoucí odborného úseku Východočeského muzea Ladislav Nekvapil. Dnešní hodnota nálezu však netkví ani tak v ceně sběratelské, která je v podstatě zanedbatelná, ale je dokladem zajímavého fenoménu, ke kterému v době krátce po druhé světové válce docházelo. „Lidé v obavě před vyhlášením měnové reformy v průběhu roku 1948 schovávali kovová platidla, u kterých na rozdíl od papírových bankovek předpokládali platnost i v dalších letech, jako v případě všech předchozích úprav měnových poměrů v první polovině 20. století," vysvětluje Nekvapil s tím, že náchylnost kovových mincí k degradaci je přeci jen nižší než u papírových platidel.

VCM Korunovy poklad 27112018
« z 6 »

V podstatě obdobný nález byl učiněn v rámci archeologického výzkumu na nádvoří Krajského úřadu v Pardubicích v červenci 2004. Tehdy dřevěná krabice skrývala na 5 000 kusů jednokorunových a dvoukorunových mincí z let 1946 až 1947.

„Kvůli korozi a potřebě konzervátorského zásahu jsme s oznámením nálezu čekali. Nyní sice už známe jejich přesný počet, otázkou ale zůstává původ tak velkého množství drobného oběživa, které může zcela hypoteticky pocházet z trestné činnosti. To by teoreticky bylo možné potvrdit na základě podrobného studia zápisů v obecních kronikách či článků v tehdejším regionálním tisku," upozorňuje ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. „Budeme rádi také za každou informaci od veřejnosti, která by rozšířila naše poznatky o ukládání mincí v době těsně po druhé světové válce," vyzývá ředitel Libánek.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích