Korunový poklad vystavuje muzeum v pokladně…

Pardubice – Záhadný korunový poklad, který získalo Východočeské muzeum v Pardubicích v loňském roce, mohou nově spatřit návštěvníci v pokladně v Labské bráně Zámku Pardubice. Ve vitríně muzeum vystavilo 3 788 jednokorunových a dvoukorunových mincí z let 1946 až 1948, které byly ukryty v lese nedaleko obce Staročernsko na Pardubicku. Společně s nimi uvidí i obdobný nález z roku 2004.

„Nominální hodnota mincí je 5 426 korun československé měny, což při výši průměrné mzdy, která se po válce pohybovala mezi 800 a 900 korunami, činí asi šest až sedm tehdejších měsíčních platů," vysvětlil historik a vedoucí odborného úseku Východočeského muzea Ladislav Nekvapil. Dnešní hodnota nálezu však netkví ani tak v ceně sběratelské, která je v podstatě zanedbatelná, ale je dokladem zajímavého fenoménu, ke kterému v době krátce po druhé světové válce docházelo. „Lidé zřejmě v obavě z politického dění v průběhu roku 1948 schovávali kovová platidla, u kterých předpokládali platnost i v dalších letech, oproti bankovkám, jejichž stažení z oběhu a následné znehodnocení či změna hodnoty například překolkováním bylo výrazně jednodušší, než v případě mincí," prohlásil Nekvapil s tím, že také náchylnost kovových mincí k degradaci je přeci jen nižší než u papírových platidel.

Pokladů může být víc

V podstatě obdobný nález byl učiněn v rámci archeologického výzkumu na nádvoří Krajského úřadu v Pardubicích v červenci 2004. Tehdy dřevěná krabice skrývala na 5 000 kusů jednokorunových a dvoukorunových mincí z let 1946 až 1947. I tento depot najdou návštěvníci vystavený v pokladně. „Původ tak velkého množství drobného oběživa ale zůstává záhadou. Stále tak platí naše výzva, že budeme rádi za každou informaci od veřejnosti, která by rozšířila naše poznatky o ukládání mincí v době těsně po druhé světové válce," vyzval ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích