Kontrolní měření síly ledu v Pardubicích?

Pardubice – Jednotka dobrovolných hasičů Městského obvodu Pardubice I. provedla měření ledu na Matičním jezeře, řece Chrudimce a v Parku Na Špici na „Čičáku.

Na Matičním jezeře se měření provedlo na třech místech. Síla ledu se tam pohybuje od 9 do 10 centimetrů, led není zcela bezpečný. Další místo měření bylo na sousední Chrudimce v úrovni Aqua centra. Zde se síla ledu pohubuje těsně pod 7 cm, zde je to velmi nebezpečné pro pohyb na ledové ploše. Poslední místo měření bylo v Parku Na Špici na vodní ploše Čičák. Zde síla ledu byla 8-9 centimetrů.

„Je potřeba pamatovat, že led není vždy stejně silný. Je třeba počítat s tím, že v místě odtoků, kanalizačních výpustí může být výrazně slabší. Pevnost také ovlivní nečistoty, jako je například spadané listí nebo rákos. Zcela jistě není bezpečné přibližovat se k místům, kde je led prosekán například uměle kvůli provzdušnění kvůli chovu ryb. Určitě platí i to, že zejména děti by se na led neměly vydávat bez dozoru. To by mělo platit ale i pro dospělé bruslaře. I ti by se neměli vydávat bruslit o samotě, například kvůli pomoci v případě zranění či jiných komplikací,“

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Městského obvodu Pardubice I provedla kontrolní měření síly ledu v Pardubicích.
« 1 z 7 »

Za všeobecně bezpečný led, na kterém lze bruslit, je považován ten, který je alespoň deset centimetrů silný. Dalším ukazatelem je to, že by měl mít namodralou barvu. Vždy platí, že před vstupem na led by se měl bruslař přesvědčit, že pohyb bude bezpečný. V případě, že je led viditelně poškozen, popraskán, prosakuje skrz něj voda či je slyšet praskání, se ihned vrátit.

Sílu ledu v centru Pardubic ohlídají dobrovolní hasiči i v nadcházejících dnech. „Další měření provedeme dle možnosti. Na víkend je hlášena obleva a led může výrazně zeslábnout. O výsledku měření budeme občany dále informovat,“ dodal Jiří Chmelík velitel JSDH MO Pardubice I.

Zdroj a foto: JSDH MO Pardubice I.

Sledujte nás a sdílejte:
Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram