Komorní Filharmonie Pardubice – Republice k 100. narozeninám…

Pardubice – Ve znamení 100. výročí založení Československa budou říjnové abonentní koncerty Komorní filharmonie Pardubice pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće. Jejich repertoár se však neopře pouze o tvorbu našich klasiků, ale především o symboly platné obecně a pro celý svět. Kromě Bohuslava Martinů a Ludwiga van Beethovena tak zazní i Frederic Rzewski a jeho skladba, inspirovaná krvavě potlačeným povstáním vězňů v Attice v roce 1971. Spolu s orchestrem se představí Kristina Fialová – sólistka hrající na téměř 300 let starou italskou violu Carlo Antonio Testore – Contrada 1745.

Svoboda, vlastenectví a hrdinství – tyto symboly měla na paměti dramaturgie při výběru skladeb říjnových abonentních koncertů. Stejně tak jako po svobodě v podobě samostatného státu toužil náš národ před 100 lety, svobodu vyzdvihuje a svou tvorbou prosazuje skladatel Frederic Rzewski v současnosti. Právě jeho skladba Attica – působivě minimalistická, prostoupená mužským hlasem vyslovujícím jediné slovo Attica, doplněné souslovím Attica je přede mnou – večery zahájí. S ohledem na skutečné události, které byly inspirací pro vznik skladby, je v ní nadšení ze svobody stěžejním prvkem. Již zmiňovaným mužským hlasem bude hlas Martina Kudrny, výrazné hudební osobnosti mladé generace a člena Chanson Trio Coucou, který se s KFP představí v listopadu.

Reklama

Tvorba Bohuslava Martinů, jehož Rapsódie-koncert pro violu a orchestr bude druhou skladbou koncertů, je plná vlastenectví, bytostně spjatá s rodnou zemí a láskou k ní. „Zde se rozezpívá úchvatná kantiléna violy, jež málokterého posluchače nechá chladným,“ podotýká k Rapsódii-koncertu dramaturg orchestru Bohuslav Vítek. Svou violu – a ne ledajakou – nechá rozezpívat vynikající sólistka Kristina Fialová.

Večery završí Symfonie č. 3 Es dur Eroica Ludwiga van Beethovena. V této velké symfonii není prázdného okamžiku, který by nechal posluchače byť jen na chvíli vydechnout.

Před středečním koncertem již tradičně proběhne od 18.30 hodin v Malém sále Domu hudby INTRODUKCÆ – beseda s protagonisty koncertů.

Vstupenky na abonentní koncerty jsou v prodeji online na www.kfpar.cz a v Turistickém informačním centru.


Kdy & kde: pondělí 8. 10. 2018 / středa 10. 10. 2018 vždy v 19.30 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích

Program: Frederic Rzewski (1938): Attica

Bohuslav Martinů (1890–1959): Rapsódie-koncert pro violu a orchestr

Ludwig van Beethoven (1770–1827): Symfonie č. 3 Es dur Eroica

Účinkující: Kristina Fialová – viola Martin Kudrna – hlas Komorní filharmonie Pardubice Dirigent Marko Ivanović

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram