Kavárna Universitas a její Nadčlověk na holičkách…

Pardubice – Kdo se skrýval za pseudonymem Bert? A čím karikaturisté a umělci v tehdejším Československu bojovali proti šířícímu se nacismu. O tom se bude mluvit v dalším díle Kavárny Universitas, kterou příští úterý pořádají studenti Univerzity Pardubice.

O umělcích, kteří našli ve 30. letech 20. století v našich zemích útočiště před fašismem, přijede přednášet PhDr. Bronislava Kuzica Rokytová, Ph.D., kurátorka Umělecké sbírky Památníku národního písemnictví v Praze, která se specializuje na výtvarné umění 20. století.

Reklama

Další díl kavárny s názvem Nadčlověk na holičkách! Antinacistická výtvarná scéna v Československu (1933 – 1948) nabídne zajímavé informace o umělecké tvorbě známých autorů jako je Oskar Kokoschka, John Heartfield nebo Thomas Theodor Heine. Přednáška se dotkne i dalších umělců, jako jsou Thomas Wüsten, Erich Arnold Bischof, Theo Balden. Nebo také Bert, nejvýznamnější z karikaturistů, vystupující pod tímto pseudonymem v česko-emigrantském časopisu Der Simplicus. Bertovu totožnost odhalí kurátorka veřejně zcela poprvé. A prostor v kavárně dostane také umělec Hannes Beckmann, absolvent Bauhausu v Desavě.

Bronislava Kuzica Rokytová je autorkou dvou monografií, které se týkají tématu a editorsky i autorsky se podílela na katalozích a výstavách Oskara Kokoschky v Kunstforum Osdeutsche Galerie Regensburg a v Národní galerii v Praze.

Kavárna Universitas se otevře v úterý 9. dubna 2019 v 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Vstup na akci je volný.

Autor: Martina Macková vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Zdroj: Univerzita Pardubice

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram