Kamiony si přes Chvojenec nesmí zkracovat cestu na dálnici, říká hejtman Netolický…

Chvojenec – Páteční odpoledne patřilo v programu hejtmana Martina Netolického návštěvě Chvojence. Obec, kterou protíná silnice první třídy I/35 se potýká se zvýšenou frekvencí kamionové, ale i osobní dopravy především v rámci silnice III/3053 směrem na Vysoké Chvojno, kterou využívají mnozí řidiči jako zkratku. Hejtman přislíbil jednání o snížení tonáže na této silnici. Se starostkou Jaroslavou Píšovou hovořil hejtman také o obecní prodejně či výstavbě multifunkčního hřiště.

„Silnice první třídy mají primárně sloužit jako tranzitní komunikace a proto chceme iniciovat další jednání tak, aby na silnici třetí třídy, která protíná obec a pokračuje dále na Vysoké Chvojno, nebyla vpuštěna tranzitní kamionová doprava. Toto omezení by se nedotklo koncových dopravců v místě,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který hovořil také o rekonstrukcích silnic, které slouží jako trasa pro navážení a odvoz materiálu v souvislosti se stavbou D35. „Veškeré komunikace, které jsou zařazené do sítě komunikací, po kterých je vezen materiál z a na stavbu D35, budou následně opraveny, na čemž jsme domluveni se státem. Není totiž možné, abychom následně tyto komunikace řešili v rámci krajského rozpočtu, jelikož se jednoznačně jedná o vyvolanou investici,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Reklama

Obecní prodejna

Stejně jako v řadě dalších obcí řeší Chvojenec provoz obecní prodejny, která je ve vlastnictví družstva COOP a s krátkými přestávkami má téměř tři roky zavřeno. Obec by měla zájem prodejnu znovu otevřít a případně dále využít pro spolkový život v obci. Nejbližší prodejny jsou v Rokytně a Vysokém Chvojně. „Vnímáme prodejnu nejen jako místo nákupu potravin, ale také jako místo pro střetávání obyvatel. Proto bychom rádi prodejnu získali do svého vlastnictví a případně dále upravili pro aktuální potřeby naší obce. Pakliže chceme udržet lidi v obci a případně přilákat i mladé rodiny, tak potřebujeme zajistit základní vybavenost,“ řekla starostka Chvojence Jaroslava Píšová.

Multifunkční hřiště

Chvojenec získal v roce 2018 600 tisíc za Oranžovou stuhu v soutěži Vesnice roku Pardubického kraje. Tyto prostředky chce využít na výstavbu multifunkčního hřiště se zázemím. Celkový rozpočet akce činí šest milionů korun. Hřiště by se mělo nacházet v blízkosti Sokolovny, kterou však obec kvůli vleklému restitučnímu sporu nemůže od roku 1998 využívat.

Kaple svaté Anežky České

Hejtman se starostkou Píšovou hovořil také o krajských dotacích na příští rok. Ty ve své struktuře nedoznají změn a budou znovu vyhlášeny tak, jak je starostové znají. V rámci předcházejících let kraj pomohl částkou 230 tisíc korun s výstavbou a úpravou Kaple svaté Anežky České, která obec vyšla na celkovou částku 1,8 milionu korun.

Chvojenec > www.chvojenec.cz

Reklama

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •  
Reklama