Jubilejní Zlatý pohár přilákal zajímavou společnost a v doprovodném programu Dětská Velká pardubická a golf…

Pardubice – Třetí dostihový den sezóny na pardubickém závodišti není pozornost upřena na pardubickou specialitu, krosové dostihy, ale na klasickou steeplechase – tedy disciplínu, která se v Česku rozšířila díky pardubickým pořadatelům v polovině devadesátých let minulého století. V letošním roce se Zlatý pohár poběží po pětadvacáté, opět pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Osm koní na startu je zhruba průměr, jaký byl k vidění v předchozích letech a kvalita účastníkům rozhodně nechybí. Jako prvního musíme zmínit Mustamira, loni i letos vyhrál květnový test na Zlatý pohár. Loni se mu v červnovém vrcholu nedařilo, doběhl čtvrtý, ale trenér František Holčák říká, že u něj je to jen o zdraví. Pokud přijede do Pardubic v optimální formě a pohodě, budou mít soupeři hodně těžký úkol ho porazit. František Holčák by si tak připsal rekordní šesté vítězství v prestižním dostihu.

Reklama
Reklama

V květnu skončil na druhém místě Aztek, před několika lety elitní rovinový kůň a přechod na překážky se mu také podařil. Zatím se na skocích představil sedmkrát a čtyřikrát vyhrál, jednou byl druhý a jednou třetí. Jen loni v Karlových Varech ztratil jezdce, od té doby je jeho parťákem Jiří Kousek a společně se jim daří. Modrožluté barvy stáje Jiřího Charváta bude hájit také Peintre Elusif. Sice zatím z 15 překážkových startů vyhrál jeden, ale jen dvakrát nedoběhl mezi pěticí nejlepších. V květnovém testu skončil třetí.

Mezi osmičkou startujících bude také jeden zahraniční účastník, a to polský Aspire. Loni měl stoprocentní úspěšnost při startech ve Wroclawi. Letos se představil v menším dostihu na mostecké dráze a skončil třetí. Pokud se bude chtít prosadit mezi českou špičkou, bude muset přidat. Josef Váňa posílá do dostihu desetiletého Tahiniho, který dlouhá léta startoval v Itálii, loni v červenci se vrátil na české dráhy a vyhrál Pohár Josefa Váni v Karlových Varech. Na podzim se prosadil ještě ve Zlatém poháru Elektrizace železnic na chuchelské dráze. Do druhého sledu patří Krocoleon, nejstarší účastník v poli, dvanáctiletý Nikan, a pětiletý benjamínek Lamum.

Z rámcového dění zaujme především Cena města Pardubice na 4500 metrů. Pozornost si zaslouží především osmiletý francouzský polokrevník A Pigalle. Figuruje na přihláškách do Velké pardubické, díky druhému místu na 5000 metrů v Itálii je i kvalifikován, ale jeho zkušenosti s pardubickou dráhou jsou nulové. V českém tréninku je již třetí sezónu, ale zatím se představil pouze ve Velké Chuchli a v Karlových Varech. Otázkou je, jak si bude tykat s pardubickými krosy.

Distance 4500 metrů je ideální pro zkušeného Wild Dangera. Loni vyhrál Úvodní cross country Koroka a letos podlehl pouze Izynce. Vítězství v letošním roce na pardubické dráze již oslavili Turdus a Nick. Jen do počtu by neměli být ani Marcus Aurelius, Tymian, Quatiki nebo nadějný Modřín.

Nejvíce koní, patnáct, se představí již v úvodních proutěných překážkách, také tento dostih zcela jistě nabídne zajímavou podívanou.

Start prvního dostihu je ve 14 hodin.


Na návštěvníky Zlatého poháru čeká i Dětská Velká pardubická a golf

V rámci dostihového mítinku v sobotu 9. června se bude bojovat nejen na dostihové dráze, ale také mezi diváky. Připraven je totiž oficiální závod Dětská Velká pardubická, které se letos můžou nově zúčastnit i dospělí. Praxe totiž ukazuje, že s dětmi zmenšené překážky z kurzu Velké pardubické přeskakují i jejich rodiče a náramně se u toho baví.

Dětská Velká pardubická s překážkami jako je například Irská lavice, Poplerův skok, vodní příkop, Zahrádky a samozřejmě Taxisův příkop si našla své fanoušky. Skoky jsou k dispozici nejen při dostihových mítincích, ale také při jiných akcích i mimo dostihové závodiště. V rámci Zlatého poháru se uskuteční další z oficiálních závodů. „Vítězem se stává ten závodník, který trať překoná v nejrychlejším čase. Výsledky budou zveřejňovány i na LED obrazovce ve Fan Zóně a na vítěze čeká slavnostní dekorování na stupních vítězů v paddocku,“ popisuje průběh dostihů místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku a.s. Martin Korba.

Závodit se bude v čase od 15 do 17 hodin, mimo tento čas je možné potrénovat. Pořadatalé vypsali věkové kategorie pro děti do 6 let, od 7 do 9 let, od 10 do 13 let a také kategorie 14+. Bonusovým závodem bude kategorie dospělých. Překážky jsou postavené na travnaté ploše u tribuny A. Stačí se na místě zaregistrovat a vydat se na trať.

GOLF
Hned v sousedství Dětské Velké pardubické si návštěvníci mohou vyzkoušet další ze sportů – golf. Ten k dostihovému závodišti patří už několik let, na jaře se v dráze Velké pardubické totiž hraje turnaj v extrémním golfu. Tentokrát si golfisté z klubu v Lázních Bohdaneč připravili jinou atrakci. Jedná se o SNAG Golf. Jeho hlavním cílem je se pobavit, ale také si vyzkoušet techniku a základy golfu. Hráči se snaží trefit „živý“ terč. SNAG vznikl před 15 lety v USA jako výukový systém a postupně se rozšířil i do Evropy a další částí zeměkoule.

Geofun

Návštěvníci závodiště si mohou vyzkoušet také zábavnou geolokační hru Geofun, a to nejen při dostihových mítincích. Jedná se o moderní hru pro chytré telefony s názvem „To bude jízda, panečku!“ Virtuální průvodci – maskoti závodiště Bob a Taxísek – hráče navigují kam jít a kladou jim zvídavé a vtipné otázky. Pro hru si stačí stáhnout do telefonu aplikaci GEOFUN, která je zdarma. Start hry je u vstupní brány do areálu závodiště. Více informací na www.geofun.cz a www.geofun.cz/zavodistepardubice.cz


Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

PROGRAM DOSTIHOVÉHO DNE

14:00 > Cena proutěnkářů – doprovodný program – dostih poníků 

14:45 > Cena podporovaná společností České dráhy, a.s.

15:20 > Cena Univerzity Pardubice

15:55 > Cena společnosti EXPLOSIA a.s.

16:30 > Cena města Pardubic

17:05 > Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

17:40 > Cena Basketbalového klubu Pardubice – BEKSA

18:15 > Cena hudebního festivalu LÉTOFEST

Zdroj a foto: Dostihový spolek a.s.

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram