Josef Ressel a Karel Pippich dostali podobu Igráčka…

Pardubice – Regionální muzeum Chrudim hostí od tohoto týdne putovní výstavu s názvem Fenomén Igráček. Ta seznámí návštěvníky s historií a současností legendární české hračky prostřednictvím desítek figurek nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma Efko-karton s.r.o., která Igráčka vyrábí, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně.

„Výstavy určené pro dětské návštěvníky mají v krajských muzeích tradičně vysokou návštěvnost. Využívají je školy, ale chodí na ně i rodiče a prarodiče s dětmi. Tentokrát bude moct i starší generace zavzpomínat na hračku svého mládí," podotkl Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu, majetek a investice.

První Igráček, povoláním zedník, byl vyroben již v roce 1976. Od té doby byly vytvořeny desítky různých povolání Igráčků s odlišnými doplňky. Postupem času však v konkurenci náporu zahraničních hraček upadl v zapomnění, aby byl vzkříšen v roce 2010. Přizpůsobil se profesím nové doby včetně vybavení moderními prostředky. Na výstavě se návštěvníci setkají s doktorem, lékárníkem, policistou, hasičem, výpravčím a průvodčím, řidičem, popelářem, stavařem, malířem, kominíkem, zahradníkem a traktoristou, prostě s celou řadou profesí důležitých pro současnost.

Nově je přidáno prostředí, v němž se figurka pohybuje, kdy je zábavnou formou ukázáno vše, co je k výkonu určité práce zapotřebí. Lze se seznámit s prací v zemědělské výrobě, květinářství, v lékařské ordinaci, lékárně, ošetřovatele v zoo, poštovní úřednice a dalšími nároky na různé profese, které si mohou děti zvolit v budoucnu jako svá povolání. Zároveň tímto způsoben poznávají i techniku dnešní doby. Umožňuje to série s názvem Igráček MultiGO, kdy v jednom balení je figurka s příslušenstvím, např. nákladní auto s výměnnými korbičkami, či různá nová auta a podobně.

Speciálně pro chrudimskou výstavu byly vytvořeny postavy slavného chrudimského rodáka Josefa Ressela, vynálezce lodního šroubu, a významného chrudimského občana Karla Pippicha. Autorem těchto Igráčků je pan Miroslav Svoboda, který pro tuto putovní výstavu vyrobil již celou řadu originálních Igráčků vážících se k jednotlivým místům, kam výstava putovala.

Přijďte se proto do Regionálního muzea v Chrudimi na novou výstavu podívat nebo si i pohrát. Nejen pro děti je tu totiž připravena malá herna. Výstavu je možné navštívit od čtvrtka 31. ledna do neděle 17. března 2019 vždy od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin, s výjimkou pondělí.

Zdroj a foto: Pardubický kraj