Jeden nástroj nestačí…

Pardubice – Lednové abonentní koncerty Komorní filharmonie Pardubice budou mít pořádný říz! S orchestrem vystoupí výjimečný hudebník, univerzální znalec žesťových nástrojů, první trumpetista Petrohradské filharmonie Bogdan Dekhtiaruk. Posluchači ho coby sólistu uslyší v koncertech Hummela a Haydna, hrát bude na trubku i lesní roh. Klasickou hudbu obepnou dvě zajímavé skladby 20. století. Diriguje šéfdirigent orchestru Stanislav Vavřínek.

Večery otevře Kuchyňská revue Bohuslava Martinů. Veselá až recesivní kompozice vychází z jazzové invaze v Evropě ve 20. letech minulého století a personifikuje kuchyňské náčiní. Nástroje se v ní prezentují velmi osobitě.

Reklama

Ve druhé skladbě – Koncertu pro trubku a orchestr Es dur Johanna Nepomuka Hummela – se už trubky chopí Bogdan Dekhtiaruk. Ukrajinský rodák vystupuje s předními dirigenty ve významných sálech světa (např. v newyorské Carnegie Hall). Koncertuje také na trombon, tubu a lesní roh. A právě s hornou se představí i pardubickému publiku v Koncertu pro lesní roh a orchestr č. 2 D dur Josepha Haydna. „Koncepčně se jedná o typickou třívětou skladbu, jakých vzniklo v té době bezpočet. Ovšem zcela výjimečná je působivá mollová pomalá druhá věta, jedna z nejkrásnějších a nejlyričtějších v Haydnově tvorbě,“ říká dramaturg orchestru Bohuslav Vítek.

Abonentní koncerty uzavře veselá skladba Pulcinella Igora Stravinského. Nepostrádá gagy ani vtipné detaily a přestože se v době jejího vzniku objevily výhrady poukazující na tematickou nepůvodnost (Stravinskij originálním způsobem zpracoval nedokončené či méně známé skladby Giovanniho Batisty), Pulcinella díky nadšeným ohlasům žije a baví posluchače dodnes.

Ve středu v 18.30 hodin jsou posluchači zváni do Malého sálu Domu hudby na Introdukci neboli tradiční besedu s protagonisty koncertů.


Kdy & kde: pondělí 14. 1. 2019 / úterý 15. 1. 2019 / středa 16. 1. 2019 vždy v 19.30 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích

Reklama

Program: Bohuslav Martinů (1890–1959): Kuchyňská revue. Jazzový balet o jednom dějství

Johann Nepomuk Hummel (1778–1837): Koncert pro trubku a orchestr Es dur

Joseph Haydn (1732 – 1809): Koncert pro lesní roh a orchestr č. 2 D dur Igor Stravinskij (1882–1971): Pulcinella. Suita z baletu

Účinkující: Bogdan Dekhtiaruk – trubka, lesní roh Komorní filharmonie Pardubice Stanislav Vavřínek – dirigent


Vstupenky na abonentní koncerty jsou v prodeji online na www.kfpar.cz a v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou.

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

  •  
  •  
Reklama