Jarek Nohavica bavil beznadějně vyprodaný Ideon…

Sehnat vstupenky na čtvrteční koncert známého folkového barda Jaromíra Nohavici v pardubickém Ideonu bylo asi stejně těžké, jako je koupit dnes kostku másla pod 40 korun. Společenské a výstavní centrum totiž bylo prakticky po zahájení předprodeje okamžitě vyprodané. Pro ty šťastlivce, kteří nezaváhali, nabídl Ideon mimořádný večer. „V pardubickém Ideonu koncert plný pěkných tónů,“ básnil na úvod Jarek Nohavica, jenž do města perníku zavítal společně s akordeonistou a klavíristou Robertem Kuśmierskim a bubeníkem Pavlem Plánkou.

Společně si pak jednoznačně podmanili Ideon, a to i přesto, že do programu zařadili více nových písní, než bývá běžně při koncertech tohoto typu zvykem. Řada hitů navíc získala neotřelé, ale velmi zajímavé aranže. Za jeden z vrcholů večera by se dala považovat neobvyklá úprava Mikymauzolea, jejíž ráz ještě umocnil rytmus metronomu. Magickou atmosféru měla Kometa, překvapivé úpravy se dočkaly i skladby Hlídač krev nebo pecka V moři je místa dost.

Reklama
Reklama

Čerstvý držitel státního vyznamenání, konkrétně Medaile za zásluhy I. stupně v oblasti umění, kterou nedávno převzal od českého prezidenta Miloše Zemana, kromě hlubokých písní k zamyšlení nešetřil ani oblíbenými „hospodskými halekačkami“. Velký úspěch měla například vypalovačka Ostravo. „Ostrava zdraví Pardubice,“ znělo sálem, kde v tu chvíli panovala atmosféra jako v „kotli“ ve zlatých časech pardubického hokeje. „Hokej vám závidíme,“ reagoval Jarek Nohavica, což v sále vyvolalo pestrou škálu reakcí.

Ve „skutečném protestsongu“ Hanba sláva ostravský bard rozdělil Ideon na dva tábory. Jeden nechal provolávat „sláva“, zatímco druhý „hanba“, což si publikum náležitě užívalo.

Pobavila také píseň Kopaná. „Některé holky čekaly, že budu zpívat Darmoděje a já zas hraju ty blbé písničky. Možná ale konečně dámy pochopí, proč je kopaná takovým fenoménem. Navíc vím, že tato pecka se mi podařila. Za ty roky už poznám, co je velký hit. Jen doufám, že to odhalí i funkcionáři z evropské fotbalové asociace a že zruší tu blbou znělku, která má Liga mistrů a vezmou tu mou. Do Ostravy pak budou chodit tantiémy. Já ty peníze investuji do Baníku a bude líp,“ vtipkoval jeden z nejznámějších fanoušků fotbalového Baníku, jenž se v této sezoně zatím potácí na chvostu ligové tabulky.

Nohavica v Ideonu sršel vtipem. A to i když zpíval třeba o americké pumě u Příbora. „Nechápu, jak se tam tehdy dostala. Vždyť Američané tu nemají ani žádné vojenské základny,“ podotkl Jarek Nohavica, jenž byl králem čtvrtečního večera v Ideonu.

S pomocí svých přátel a velmi jednoduché scény, kterou zpestřila pouze výtečně připravená světelná show na míru jednotlivým songům, nabídl posluchačům přesně to, co od něj čekají. Bavily obě polohy Nohavicova koncertu – hloubavá i rozverná. A to je ten důvod, proč se v dnešní době na jeho koncerty stojí snad ještě větší fronty než na banány za „socíku“. Ale ten, kdo se ve čtvrtek večer do Ideonu dostal, rozhodně nelitoval. Byl to zkrátka zážitek.

Autor: Romáš Dvořák
Foto ilustrační: www.nohavica.cz / © Martin Homola / ABCphoto

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram