Jak ve škole stravovat děti s dietou…

Pardubice – Zástupce více než čtyř desítek školních kuchyní z Pardubicka přilákal v úterý 12. listopadu na pardubickou radnici seminář na téma Dietní stravování ve školních jídelnách. Ve spolupráci s Krajským centrem sdílení dobré praxe jej pro pardubické kuchařky připravila Asociace školních jídelen ČR. Hovořilo se nejen o stravovacích potřebách a omezeních malých diabetiků či celiaků, ale i dětí s jinými stravovacími omezeními.

„Našim cílem je ukázat kuchařům, že je možné vařit i pro děti s různými omezeními. Jsou školy, které pracují se sedmi různými dietními režimy a zvládají to ke spokojenosti rodičů. Jiné se dietám brání. Systém školního stravování je důležitý pro celou společnost, a přitom si málokdo uvědomuje jeho význam. Téma diet je pro stravovací provozy nanejvýš aktuální. Zejména z pohledu matek dětí s tímto handicapem je schopnost jídelny nasytit i dítě v dietním režimu velmi důležitá. Šetří jim to starosti i čas," řekl prezident asociace školních jídelen Michal Malát. „Proto bych chtěl velmi poděkovat městu Pardubice za jeho přístup k této problematice a za podporu činnosti Krajského centra sdílení dobré praxe," dodal.

Připomněl, že školní stravování funguje v ČR již 70 let, není však ani zdaleka běžnou praxí, běžnou veřejnou službou. Nefunguje například ani v sousedním Německu či Rakousku. „Pro celou populaci je to ale služba velmi důležitá. Jsme jejím prostřednictvím schopni pozitivně ovlivnit stravovací návyky mladé generace, a to považuji za velmi důležité," konstatoval Michal Malát.

Téma kvality a variabilnosti školního stravování není pro město Pardubice jako zřizovatele 46 školek a škol na okraji zájmu. „Investujeme do modernizace stravovacích provozů, například probíhající rekonstrukce kuchyně v ZŠ npor. Eliáše je za 30 milionů korun, ale zároveň nám záleží na tom, aby strava, která se zde vaří, byla kvalitní. Proto jsme se rozhodli podporovat právě systém dalšího vzdělávání pracovníků školních kuchyní. Chceme je motivovat k dalšímu vzdělávání, nejlepší jsou právě praktické příklady od odborníků a úspěšných lidí z oboru," řekl náměstek primátora města Pardubic Jakub Rychtecký.

Seminář o dietním stravování je podle něj jednou z forem podpory, ale město se snaží i o propojení teorie s praxí. Například v loňském roce se v rámci činnosti Krajského centra sdílení dobré praxe přímo ve školní jídelně základní školy Benešovo náměstí konal seminář moderní gastronomie, na němž přednášel a také vařil pro pracovníky školních kuchyní z Pardubic anglický kuchař Justin Armstrong, který působil v restauracích oceněných Michelinskými hvězdami. „Věřím, že i díky těmto aktivitám se bude kvalita stravy v našich školních jídelnách neustále posouvat kupředu a třeba do budoucna vydobude titul Zdravá školní jídelna, kterým se dnes mohou pyšnit již základní školy Spořilov a E. Košťála a mateřská škola Kamínek, většina našich jídelen. Nedůležitější však je, aby ve školních jídelnách chutnalo stejně dětem zdravým i těm se stravovacími omezeními," dodal náměstek.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic