Ida Kelarová představí v Chrudimi „své" mladé romské muzikanty…

 

Tradiční i soudobá romská hudba, muzikanti České filharmonie a na 120 mladých romských zpěváků nejen z Chrudimska pod vedením sbormistryně Idy Kelarové. Takový program je připravený na poslední červnový den ve Velkém sále Muzea Chrudim.

Kdo: Ida Kelarová, Česká filharmonie a 120 romských dětí
Kde: Muzeum Chrudim, Velký sál
Kdy: 30. června 2017 od 19 hodin

Mimořádný koncert, na který se romské děti připravovaly už od října loňského roku, je vyvrcholením společného projektu Idy Kelarové a České filharmonie. Hudebníci tímto způsobem již několik let podporují nadané děti a mladé dospělé, kteří pocházejí ze sociálně vyloučených lokalit. „Mnozí chtějí Romům pomáhat, ale vzdávají to při prvních obtížích. Jsem šťastná, že Česká filharmonie s námi po trnité cestě vzdělávání kráčí již několik let, a přesto si uvědomuji, že tato cesta za porozuměním může trvat ještě několik generací, ba že nikdy neskončí," říká Ida Kelarová o své spolupráci s filharmonií.

V loňském roce se poprvé k této hudební a pohybové aktivitě připojily také děti z Chrudimska. „Realizace projektu umožňuje dětem ze sociálně vyloučených lokalit zažít, mnohdy poprvé v životě, úspěch a naučit se něco nového. Taková věc s sebou přináší vytržení z každodennosti a řadu dalších změn v životě nejen dětí, ale i jejich rodin," vysvětluje Sophia Dvořáková, ředitelka organizace Šance pro Tebe. Šance pro Tebe se na Chrudimsku řadu let věnuje sociální práci ve vyloučených lokalitách a její pracovníci pomohli Idě Kelarové projekt přivézt také do zdejších končin.

Do pravidelného muzicírování v podobě každotýdenních sborových zkoušek a hudebních a pohybových dílen se zapojilo na osm desítek dětí z Chrudimi, Chrasti, Hrochova Týnce, Čankovic, Prachovic, Heřmanova Městce a Obořic.

Pardubický kraj pak dětem finančně zajistil cesty do Luže u Košumberka, kde se odehrávala setkání pěvěckého sboru. „Sociálně vyloučené lokality jsou často nedostupná místa a tudíž je velmi složité zajistit dopravu na pravidelné zkoušky. V širším kontextu to však dětem a mladým dospělým pomohlo zažít něco pozitivního, nastavit pravidelnost a snižovat sociální bariéry," uvádí Sophia Dvořáková.

Kdo je Ida Kelarová?

Ida Kelarová je po svých rodičích Moravačka i Romka. Je Bohem nadanou hudebnicí a skvělou učitelkou, která nedbá osnov, ale při své práci s dětskými i dospělými hlasy jde rovnou k podstatě. Její přímost a ráznost možná zaskočí, ale nikoho nenechá na pochybách, že Ida Kelarová přesně ví, co to je „zpívat z duše".

Studovala na Janáčkově konzervatoři v Brně hru na violoncello a klavír, její sestrou je zpěvačka Iva Bittová. Ida v minulosti žila ve Velké Británii, Dánsku a Norsku, kde načerpala znalosti a zkušenosti, které od roku 1996 uplatňuje při své práci v České republice. Inspiraci východoevropskými a romskými kořeny a předky nezapírá a naopak na nich staví celou svou práci a tvorbu.

Koncert romských dětí a České filharmonie se uskuteční v pátek 30. června 2017 od 19 hodin ve Velkém sále Muzea Chrudim, vstupné činí 80 Kč a vstupenky lze zakoupit na internetovém portále či v Informačním centru Chrudim. Hudebníci se náledující den představí také ve Vysokém Mýtě.

Hudební projekt vznikl také za podpory Creative Europe EU.

Další informace o práci Idy Kelarové s romskými dětmi najdete také na odkazu www.miret.cz.

Zdroj: Šance pro tebe
Foto: www.miret.cz