Hrad Svojanov připomene svatého Václava…

Svojanov – Výletníci najdou pobavení v areálu historického sídla i v podzimním období. Správa hradu na 23. a 24. září naplánovala tradiční svatováclavské slavnosti.

Zakončují hlavní návštěvnickou sezonu. „Svatováclavské slavnosti jsou vlastně rozloučením s končícím létem. U této příležitosti si rovněž připomínáme svatého Václava, českého knížete a světce, který je považovaný za hlavního patrona české země. Proto jsme tyto slavnosti nazvali právě po něm,“ upřesňuje kastelán hradu Miloš Dempír.

Reklama

Základem svatováclavských slavností je legenda o svatém Václavovi, jejíž ztvárnění vezmou do svých rukou účinkující pod vedením letohradského spolku Honorata. Historickou část programu doladí ukázky zbraní a jejich vývoj v průběhu staletí. Dostaví se i mistr kat, aby povyprávěl o své práci. Nebudou chybět ani tanečnice a humorné scénky se šermíři. V dalším doprovodném programu se Honorata vzdala některých běžných standardů, které jsou na hradě zažité. „Tentokrát návštěvníci neuvidí sokolníky a kejklíře. Nově jsme vybrali psí tanec a agility,“ odtajňuje manažer letohradského spolku Petr Kubíček. Slavnosti pobaví děti i dospělé.

Výletníci nepřijdou ani o prohlídky památky s komentovaným výkladem. Hrad Svojanov má v září brány otevřené každý den od 9 do 17 hodin, program po oba dny začíná v 9.30 hodin.

Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V loňském roce hrad navštívilo bezmála 55 tisíc turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století, v mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál, jehož trasa čítá zhruba kilometr procházek, zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.
Více informací na naleznete na www.svojanov.cz a https://www.facebook.com/svojanovcz/

  •  
  •  
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram