Housle v hlavní roli…

Pardubice – Sólistou květnových abonentních koncertů Komorní filharmonie Pardubice bude Ivan Ženatý. Odbornou kritikou, posluchači i hudebními kolegy označovaný coby nejvýznamnější český houslista současnosti se představí v Koncertu pro housle a orchestr D dur J. Brahmse. Sólově vystoupí také klavíristka Markéta Výborná. Diriguje Leoš Svárovský. 

Aaron Copland, blízký přítel proslulého Leonarda Bernsteina, se stal ještě během svého života legendou. V době, kdy se ještě živil coby hotelový klavírista v Pensylvánii, provedla jeho varhanní koncert v Carnegie Hall Newyorská filharmonie a on vstoupil mezi uznávané autory. Hudba k baletu Apalačské jaro, která abonentní koncerty zahájí, je bezesporu jeho nejoblíbenějším titulem. „K velké popularitě skladby přispěla i citace písně Simply Gifts, známé spíše pod názvem Lord of the Dance. Šťastné dílo!“ uvádí na adresu Apalačského jara dramaturg KFP0 Bohuslav Vítek. 

Reklama

V radostném duchu probíhá i další skladba večera – Sinfonietta La Jolla Bohuslava Martinů. „Je to jedna z nejcharakterističtějších partitur B. Martinů z jeho závěrečného životního období. Není v ní nostalgie, spíš jasný a přímočarý pohled budící uvolněnou pohodu,“ říká B. Vítek. Skladba je naprosto odpovídající plnohodnotnému klavírnímu koncertu. Sukovou síní bude znít v provedení Markéty Výborné, která s Komorní filharmonií Pardubice spolupracuje pravidelně. 

Druhá půlka abonentních koncertů bude patřit jednomu z největších symfoniků všech dob – Johannesu Brahmsovi a jeho Koncertu pro housle a orchestr D dur v podání Ivana Ženatého. „Závažnost této kompozice rozhodně nepředpokládá pouze technické zvládnutí velice náročného partu, ale stejnou míru životní zralosti. Ivan Ženatý mnohokrát přesvědčil, že tyto podmínky splňuje a dokáže navíc vtisknout Brahmsovi svou vlastní osobitost,“ uzavírá B. Vítek. Ivan Ženatý hraje na vzácné housle Giuseppe Guarneriho “del Gesu” z roku 1740. 

Zájemci jsou zváni před středečním koncertem od 18.30 hod. do Malého sálu Domu hudby, kde proběhne tzv. Introdukcæ (tradiční besedy s protagonisty koncertů). 

Vstupenky na abonentní koncerty lze zakoupit online na www.kfpar.cz a v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou. 


Reklama

Kdy & kde: pondělí 20. 5. 2019 / úterý 21. 5. 2019 / středa 22. 5. 2019 vždy v 19.30 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích 

Program: Aaron Copland (1900–1990): Apalačské jaro. Suita Bohuslav Martinů (1890–1959): Sinfonietta La Jolla pro klavír a komorní orchestr Johannes Brahms (1833–1897): Koncert pro housle a orchestr D dur 

Účinkující: Markéta Výborná – klavír /Ivan Ženatý – housle /Leoš Svárovský – dirigent 

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

  •  
  •  
Reklama