HIV poradna v Orlickoústecké nemocnici testuje bez předsudků…

Orlickoústecko – Testování na HIV, syfilis nebo žloutenku typu B a C. To vše nabízí zájemcům HIV poradna, která byla před pár týdny uvedena do provozu v Orlickoústecké nemocnici. Jejím provozovatelem je Česká společnost AIDS pomoc.

Takzvaný HIV checkpoint je zájemcům k dispozici každý pracovní čtvrtek od 15.00 do 18.00 hodin. Testovací místo se nachází v pavilonu C Orlickoústecké nemocnice. Testování probíhá zdarma a anonymně. Poradnu je nutné navštívit dvakrát. Nejdříve pro samotný odběr krve a následně pro osobní sdělení výsledků, které neprobíhá ani telefonickou, ani písemnou formou. Součástí konzultace je před-testové a po-testové poradenství v oblasti prevence i případné léčby. V HIV poradně působí vyškolený personál, který nemá v oblasti sexuálního chování žádné předsudky a nikoho nehodnotí. V odůvodněných případech bude poradna schopna nabídnout i rychlotest na HIV s výsledkem do několika minut.
„Jsem rád, že první checkpoint se povedlo zřídit právě v Orlickoústecké nemocnici. Ta tímto způsobem nejen rozšíří své služby pro pacienty, ale zároveň disponuje laboratořemi, které anonymní testy mohou přímo vyhodnotit, nedochází tak například k časové prodlevě na začátku ani na konci procesu," sdělil Jaroslav Kajzr, ředitel pro oblastní zdravotnické služby Orlickoústecké, Svitavské a Litomyšlské nemocnice.
.
Anonymní testování i prostředí
Poradna je v Orlickoústecké nemocnici v provozu od 21. února. Od té doby ji navštívili už čtyři zájemci – dva muži a dvě ženy. Ani jeden z testovaných nebyl pozitivní na HIV, syfilis nebo žloutenku typu B a C. Poradna má vlastní uzavřenou čekárnu a samotné poradenství a testování probíhá v ordinaci, kde má případný klient soukromí a je zde zachována jeho anonymita. Každý ze zájemců o testování musí vyplnit dotazník, on-line systém pak na základě jeho odpovědí vyhodnotí, jaké testy by se měly provést. Pokud by systém vyhodnotil, že nemohlo dojít k nákaze, lze klienta na jeho žádost vyšetřit také. Musí pouze uhradit mírný poplatek. Děje se tak například ve chvíli, kdy klient zahájí nový vztah a oba partneři se nechají otestovat, aby měli jistotu. Pokud se klient choval rizikově a má podezření, že mohlo dojít k nákaze, může kromě poradny využít i anonymní poradenství, které poskytuje Česká společnost AIDS pomoc na svých webových stránkách.
„Čekni status, než vyrazíš do akce," vyzývá Česká společnost AIDS pomoc
„Ústí nad Orlicí je po Praze, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Teplicích již sedmým městem v republice, kde Česká společnost AIDS pomoc bezplatnou poradnu s HIV testováním provozuje. Ústí nad Orlicí je zároveň i nejmenším městem, kde HIV checkpoint funguje. Jeho předpokládanou spádovou oblastí jsou města jako Česká Třebová, Lanškroun, Choceň, Vysoké Mýto, Litomyšl a Svitavy. Doufáme, že cestu do checkpointu si najdou zájemci i z širšího okolí, například ze Šumperku nebo Zábřehu na Moravě, a využijí tak anonymitu neznámého města," řekl Jiří Pavlát, ředitel Domu světla, České společnosti AIDS pomoc.
.
HIV poradna v Orlickoústecké nemocnici testuje bez předsudků
« z 8 »
Mobilní testování v regionu

Testování na HIV protilátky mohou zájemci podstoupit 14. května i v České Třebové, Litomyšli nebo Vysokém Mýtě. V sanitce s mobilní HIV poradnou se budou provádět tzv. rychlé testy, jejichž výsledek je znám během pár minut. Na Starém náměstí v České Třebové bude mobilní poradna otevřena od 10 do 12 hodin. V Litomyšli na Smetanově náměstní od 13 do 15 hodin a ve Vysokém Mýtě od 16 do 18 hodin.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje, a.s.