GRAND Festival smíchu předznamená premiéra kabaretu o lásce…

Jako prolog blížícího se 18. ročníku GRAND Festivalu smíchu Východočeské divadlo uvede premiéru pořadu Kabaret: Láska v Paříži, která se uskuteční v předvečer zahájení festivalu – v neděli 21. ledna od 19.00 hodin na Malé scéně ve dvoře. Jedná se o česko-francouzský projekt pardubického souboru a Le Théâtre de l’Imprévu z Orléansu pod patronací Alliance Française Pardubice. Režie se ujal umělecký šéf orleánského divadla Éric Cénat, jenž není v Pardubicích neznámý, neboť zde v roce 2014 nastudoval hru Opération Roméo (Operace Romeo) podle hry Viliama Klimáčka Komunizmus, komedie normalizace, kterou připomněl 25. výročí Sametové revoluce.

Éric vybral několik kratších textů, povídek a básní známých francouzských básníků a spisovatelů a doplnil je o u nás méně známé, přesto mimořádně působivé šansony. Ústředním tématem je láska, na kterou pohlížíme vážně i nevážně, s radostí, nadějí, ale i nadsázkou. Žánr kabaretu se nejvíce přiblížil útvaru, o který usilujeme a který spojuje slovo a hudbu, hravou až lehkovážnou poezii, ale i vážnější témata a jímavé tóny. Záměr režiséra je připravit představení působivé, vtipné, kompaktní, kdy jednotlivé situace na sebe navazují a inspirují se navzájem. Humor a poezie jdou ruku v ruce,“ říká dramaturgyně pořadu Jana Uherová.

Reklama

Během večera zazní písně Serge Gaisbourga, Daniel Darcové, Roberta Niela, Boby Lapointe, všechny ve francouzštině, poezie Jacquese Préverta a Borise Viana, próza Raymonda Devose, Alphonse Allaise a dalších. Překlad do češtiny je z pera Jaromíra Janečka. Vedle pardubických herců Milana Němce a Josefa Lásky a zpěvačky Mileny Dobrovolné budou v představení účinkovat Claire Vidoni i sám režisér Éric Cénat, o hudební doprovod se postará Radek Škeřík (akordeon a piano).

Na Malé scéně ve dvoře vznikne prostor evokující francouzskou kavárnu, diváci budou sedět u stolečků a samozřejmostí bude i možnost konzumace nápojů,“ láká na premiéru Jana Uherová.

Autor: Radek Smetana
Foto: Východočeské Divadlo Pardubice – Jiří Sejkora
Zdroj: Východočeské Divadlo Pardubice

  •  
  •  
Reklama