Fero Fenič je na cestě do Pardubic!

Pardubice – Pardubické letní kino chystá na dnešní večer exkluzivní projekci. Kultovní satirický snímek Česká soda uvede osobně jeho duchovní otec, režisér Fero Fenič. 

Obnovené Slavnostní zahájení 13. ročníku Pardubického letního kina Pernštejn, nově situovaného na pravém břehu Labe, vedle mostu Pavla Wonky. V areálu obklopeném lesem a řekou a přitom pár kroků od rušného centra města.  Atmosféra nového letního kina „za vodou“ předčí doposud nepřekonané Tyršovy sady. A dává také naději na stabilní místo největšího letního kina v České republice, přestože zrozeného a žijícího ve stotisícovém městě. Tedy možná tak vzniká nová kapitola projektu, který je svým rozsahem, dramaturgií a délkou trvání nejen republikovým, ale i středoevropským unikátem.  A kdo jiný by měl novou kapitolu pardubického letního kina začít psát, než režisér Fero Fenič, bez něhož by kino, které může městu svět závidět, nikdy nevzniklo.

Víceméně náhodné setkání Fera Feniče, zakladatele FEBIOFESTU, s několika mladými pardubickými promotéry, kteří absenci zkušeností kompenzovali obrovským nadšením, se ukázalo být spojením dávajícím již od počátku tušit, že putovní filmový festival FEBIOFEST, náhodou zbloudivší na východ Čech, tu chvilku pobude. Tehdy ještě nebylo v našem městě moderní multikino, o dnešních multiplexech se mohlo filmovým nadšencům pouze zdát. Dočasným domovem filmového festivalu se proto v letech 1999–2002 stal Dům hudby. Přestože samotná instalace projekční techniky do prostor původně sloužících zcela jinému účelu, nutno říci také méně povznášejícímu, než je hudba, byla značně komplikovaná, festival si poměrně brzy našel své diváky a během několika prvních ročníků i pevné místo na pardubické kulturní scéně. Ona chvilka již trvá téměř 20 let, během níž díky Febiofestu tito mladí promotéři objevili filmový svět a festival zase objevila široká pardubická veřejnost. Spojení, jakkoliv náhodné, se ukázalo jako přešťastné, neb kromě jiného, dalo základ myšlence Pardubického letního kina Pernštejn, a umožnilo tak obyvatelům a návštěvníkům Pardubic již třinácté prázdniny vybírat z více než šedesáti snímků posledního roku, či dvou pamatujících veškeré skupiny diváků.

Jedním z nich bude dnes večer exkluzivní uvedení satirického snímku Česká soda. Film, jenž je výběrem toho nejlepšího z nesmrtelného parodického televizního seriálu z let 1993–1997, uvede dnes osobně duchovní otec celého projektu, režisér a producent Fero Fenič. „Jsme rádi, že pana Feniče můžeme opět uvítat v Pardubicích. Ještě větší radost nám dělá to, že se podařilo vše domluvit a po letech můžeme u nás uvést jeho kultovní snímek,“ říká šéf pardubického letního kina Jan Motyčka.

Film, na kterém se podílel vedle Feniče také nejslavnější český režisér posledních let Jan Hřebejk, Igor Chaun nebo Tereza  Kopáčová, měl premiéru na konci ledna 1998 v přeplněném sále Kongresového centra v  Praze a stal se jedním ze dvou nejnavštěvovanějších českých snímků té doby. Jeho další uvádění však vždy provázela složitá jednání a řešení autorských práv. Po několika letech tak budou dnes Pardubice svědky jediné veřejné projekce tohoto populárního satirického pořadu v republice.  „V současné době totiž existuje jen jediná kopie filmu. Navíc práva z poloviny vlastní společnost Febio a z té druhé Česká televize,“ vysvětluje Fero Fenič, proč je promítání České sody tak výjimečné.

Milovníci nesmrtelných hlášek typu – Náš reprezentant dorazil do cíle se ztrátou dvou minut a sedmi měsíců na vedoucího závodníka, fanoušci populárních jazykových kurzů němčiny Alles Gute v podání Milana Šteindlera a Davida  Vávry nebo příznivci bezpočtu parodických scének a klipů beroucích si na mušku vše, co charakterizovalo divoká devadesátá léta, by si tuto příležitost rozhodně neměli nechat ujít. Česká soda se totiž od své premiéry stala ojedinělým fenoménem, přestože kvůli svému břitkému humoru, jemuž nic nebylo svaté, měla na počátku i řadu odpůrců.

„V době, kdy se soda objevila na obrazovkách poprvé, z ní autor těchto řádků zas až tak odvázaný nebyl…  Považoval ji za první pokus o příjemně krutou a černohumornou politickou satiru – třeba ne úplně povedený, po kterém jistě budou následovat další, snad lepší, ,vychytanější´.  Určitě by ho tehdy nenapadlo, že po letech bude u sody před televizí téměř slzet ve vzpomínkách na ,zlaté časy´, kdy ,to ještě šlo´. Že mu standard toho pořadu bude připadat  v  kontextu soudobé televizní zábavy fakticky nedosažitelný a myšlenka, že by se  někdo o něco podobného pokusil, alespoň  jakž takž uspěl a nějaká televize by to  navíc odvysílala,  veskrze utopická,“ napsal třeba po letech novinář Ondřej Štindl.

Promítání pod širým nebem začíná každý červencový večer ve 21.30 hodin.

Prodrobný PROGRAM filmů Pardubického letního kina Pernštejn najdete ZDE… 

Zdroj a foto: CINEMA TIME, s.r.o.

Sledujte nás a sdílejte:
Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram