Dvořákovo trio

Pardubice – Dvořákovo trio spojuje tři mladé hudebníky – Ivo Kahánka, Jana Fišera a Tomáše Jamníka – kteří patří k interpretační špičce ve svých oborech. Na pardubickém pódiu se neobjeví poprvé, s Komorní filharmonií Pardubice tento soubor vystoupil už v roce 2015 v rámci abonentních koncertů. Tentokrát se však Dvořákovo trio představí ve znovu zavedeném cyklu Komorní hudba, který představuje nejen domácí umělce, ale i jména objevující se na významných evropských pódiích.

V současném složení soubor působí od roku 2004. V témže roce zvítězil na interpretační soutěži Nadace Bohuslava Martinů. Pravidelně vystupuje na českých i zahraničních pódiích, koncertuje v rámci turné i na prestižních festivalech. „Významným počinem se v roce 2013 stala jejich deska pro firmu Supraphon s díly Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany,“ připomíná dramaturg orchestru Bohuslav Vítek. Album se setkalo s vřelým přijetím u nás i v zahraničí. „Doposud největšího uznání se Dvořákovu triu dostalo v roce 2018, kdy bylo pozváno spolu s dalšími vynikajícími soubory k celovečernímu debutu v hamburské Elbphilharmonie,“ dodává B. Vítek.

Pro chystaný koncert trio zvolilo tři významné autory. „Trio č. 3 c moll L. van Beethovena pochází z období, kdy mladý skladatel přišel do Vídně a potřeboval se důstojně uvést v tamější hudební společnosti. Na mnoha místech celé skladby jasně dominuje klavír,“ přibližuje Beethovenovo dílo B. Vítek. Klavír je dominantní i v Elegickém klavírním triu g moll č. 1 S. Rachmaninova – další skladbě večera. Koncert završí B. Martinů. Uvedené Klavírní trio č. 2 patří k vrcholům jeho neoklasické tvorby.

Dvořákovo trio vystoupí v Malém sále Domu hudby. Koncert je vyprodaný.


Koncert z cyklu Komorní hudba

Kdy & kde: pondělí 11. 2. 2019 v 19.30 hodin

Malý sál Domu hudby v Pardubicích

Program: Ludwig van Beethoven (1770–1827): Klavírní trio c moll op. 1 č. 3 Sergej Rachmaninov (1873–1943): Trio élégiaque g moll č. 1 Bohuslav Martinů (1890–1959): Klavírní trio č. 2 d moll H327

Účinkující: Dvořákovo trio ve složení: Ivo Kahánek – klavír Jan Fišer – housle Tomáš Jamník – violoncello

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

Sledujte nás a sdílejte:
Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram