Dvacátý Štědrý večer v pardubických ulicích…

Pardubice – Obyvatelé Pardubic se letos opět vydají po vánoční nadílce do města, aby zde společně s přáteli strávili zbytek Štědré noci. Tradice štědrovečerních procházek centrem města vznikla právě před dvaceti lety. Pardubice bývají během sváteční noci stejně rušné jako ve všední dny. Celé rodiny vyrážejí do slavnostně vyzdobených ulic provoněných svařeným vínem a punčem, aby si rozbalily „dárky“, které pro ně připravilo město a subjekty v něm sídlící.

Pardubická štědrovečerní procházka je stále ojedinělou akcí svého druhu v České republice. V mnoha rodinách je již ale neodmyslitelným završením Štědrého dne. „Fascinuje mně sváteční nálada, kterou si lidé s sebou nesou a srdečnost s jakou se v tento sváteční večer setkávají. Je vidět, že kouzlo Vánoc stále funguje a ti, kteří tuto tradici před 20 lety založili, mohou mít oprávněnou radost z toho, že ji obyvatelé Pardubic vzali za svou,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Na Zámek, Přihrádek, Divadla nebo do Galerie

Řada Pardubáků jistě i letos vstane od štědrovečerní hostiny a televizních pohádek a vydá se například do slavnostně vyzdobeného a osvětleného zámku, kde bude od 21:30 do 24:00 bezplatně přístupna východočeská galerie a vybrané expozice muzea, včetně Kaple tří králů. Do půlnoci bude otevřena i městská galerie na Příhrádku s výstavu fotografií Jana Adamce Big Star. Pokud se někomu zachce přehlédnout noční město z ptačí perspektivy, musí letos vystačit pouze s vyhlídkou ze zámecké věže. Zelená brána totiž zůstane z technických důvodů uzavřena.

Neodmyslitelnou součástí svátečního večera je pro pardubické patrioty i Rybova Česká mše vánoční, znějící pravidelně zaplněným Pernštýnským náměstím. Kvůli opravě radnice se letos nebude zpívat na schodech, ale o pár kroků dál, na pódiu před domem U Jonáše. První tóny rozezní historické centrum tradičně ve 23:00. Před půlnocí se část Pardubáků vydá do městského divadla, kde ve 24:00 začíná tradiční Štědrovečerní zpívání, jiní zamíří na půlnoční bohoslužby do kostela sv. Bartoloměje či Zvěstování Panny Marie, jiní usednou po nočním putování historickým centrem v některé z restaurací, kaváren či vináren, které mají otevřeno dlouho přes půlnoc.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic

Sledujte nás a sdílejte:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram