DUKLA SPORTOVNÍ svazy nadchla…

Pardubice připravují výstavbu nejkomplexnějšího sportovního areálu v České republice. Vzhledem k velikosti, celostátnímu i mezinárodnímu významu budoucí DUKLY SPORTOVNÍ by město rádo navázalo finanční spolupráci také se státem, pomoci má i Memorandum o vzájemné spolupráci, které Pardubice mají již podepsané s Českým atletickým svazem. Včera navíc byli s projektem podrobně seznámeni také předsedové Českého olympijského výboru, České unie sportu a zástupci osmi nejvýznamnějších sportovních svazů.

Díky celkové modernizaci stadionu a jeho multifunkčnosti bude možné v Pardubicích pořádat nejen celostátní soutěže. „Projekt, který se před námi otevírá, dává naději, že v Pardubicích vznikne špičkové multifunkční sportoviště splňující kritéria pro pořádání velkých, mezinárodních sportovních soutěží. Areál, který budou využívat sportovní svazy pro tréninková soustředění. Areál, který má ambice v Pardubicích vzniknout, by tak byl jedinečný v republice svojí komplexností, vybavením i službami. Modernizace DUKLY SPORTOVNÍ je navržena ve čtyřech etapách, které se dají realizovat odděleně. Pokud najdeme podporu u jednotlivých svazů a zejména u státu, věřím, že se nám podaří vybudovat areál celý," podotýká primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že město je již nyní připraveno realizovat první etapu, kterou je výstavba atletické haly s nezbytným zázemím. Pokud by však radnice sehnala více finančních zdrojů, například právě těch státních, výstavba areálu by již od počátku její realizace mohla probíhat v mnohem větším rozsahu. A čím dříve bude stadion se všemi plánovanými prvky postaven, tím dříve bude moci fungovat jako multifunkční aréna na mezinárodní úrovni.

Memorandum navíc nemá být z pohledu města jen o investiční pomoci. „Prostřednictvím memoranda bychom ze strany sportovních svazů získali jasnou deklaraci týkající se samotného provozu a možné využitelnosti areálu, který má ambici být místem pro soustředění mládežnických reprezentací či konání evropských šampionátů a soutěží v juniorských kategoriích. Rádi bychom ze strany svazů měli danou alespoň nějakou garanci a vizi do budoucna, co se využívání areálu zejména v regionálním měřítku týče, jako je tomu v případě Českého atletického svazu," popisuje význam memoranda Jakub Rychtecký, náměstek primátora Pardubic odpovědný za sport a projekt DUKLA SPORTOVNÍ.

Důležitá je představa o využití areálu

Představu o následném využívání areálu Pardubice již mají od Českého atletického svazu, který s městem na projektu spolupracuje od samého počátku a který Memorandum o vzájemné spolupráci již podepsal. „Pro Český atletický svaz je projekt DUKLA SPORTOVNÍ velmi významným počinem. Pro atletiku, která bojuje s infrastrukturou pro svůj sport po celé republice, je zejména výstavba atletické haly s dvousetmetrovým oválem v areálu městského stadionu významným krokem ke zlepšení podmínek pro trénink i závodění atletů. Členská základna atletiky navíc rok od roku stoupá. DUKLA SPORTOVNÍ je pro nás příslibem, že v Pardubicích a jejich okolí bude atletika vzkvétat. Náš zájem o projekt jsme stvrdili Memorandem o vzájemné spolupráci, koordinovaném přístupu a podpoře při přípravě, výstavbě a následném provozu atletické haly mezi Českým atletickým svazem a městem Pardubice. Již nyní víme, kolik našich členů by na stadionu sportovalo, jaké soutěže bychom zde uspořádali. Tento projekt má od nás zelenou, potřebujeme ho a přímo prahneme po tom, aby se tam poprvé koplo," dodává Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu a místopředseda Českého olympijského výboru.

Potřeba vybudovat v regionu multifunkční sportovní centrum však zaznívá nejen z řad atletů, ale také od zástupců sálových sportů. „Přesto, že hal je po republice hodně, tak situace je naprosto katastrofální. Pouze ve dvou z nich lze uskutečnit mezinárodní zápas. V ostatních případech se podobná utkání musí konat v zimním stadionu a náklady jsou pak mnohonásobně vyšší. Pro halové sporty je DUKLA SPORTOVNÍ výborným příkladem regionálního projektu. Potřebujeme, aby něco podobného vzniklo v každém velkém českém regionu, a my mohly tyto areály následně využívat pro soustředění, zápasy či národní i mezinárodní akce a i proto chceme podpořit myšlenku, aby se DUKLA SPORTOVNÍ vytvářela jako celek," uvádí Filip Šuman, předseda Českého florbalového svazu.

Pozitivně projekt hodnotí i Český olympijský výbor. „Je vidět, že Pardubice na tomto projektu pracovaly a pracují velmi promyšleně. Měl jsem možnost poznat řadu projektů, které nebyly zdaleka v tak pokročilé fázi, jako je DUKLA SPORTOVNÍ. Důležitý je navíc i fakt, že Pardubice jsou připraveny podílet se na financování první etapy a projekt je tak velmi blízko vlastní realizaci. Mně osobně se opravdu velmi líbí, koncepčně je dobře připraven, i proto předpokládám, že najde oporu v Českém olympijském výboru," konstatuje jeho předseda Jiří Kejval.

Projekt DUKLA SPORTOVNÍ připravil slovensko-český tým architektů a projektantů studený architekti s.r.o. ve spolupráci s týmem města. Součástí projektu je atletická hala s dvousetmetrovým oválem, multifunkční sportovní hala, která pojme více jak tři a půl tisíce diváku, gymnastická tělocvična, sály pro úpolové sporty, posilovna, vnitřní běžecký okruh, nafukovací hala by měla být přestavěna na halu pro míčové sporty a sportovci budou mít navíc k dispozici zázemí pro venkovní atletické hřiště.

Více informací o projektu včetně bulletinu jsou k dispozici na webu, v sekci projekty – DUKLA SPORTOVNÍ.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic