Dukla sportovní se zrodí na prknech špičkových slovensko-českých architektů…

Sportovní areál na Dukle začíná od září měnit svoji podobu. Zatím alespoň na papíře. Největší projekční práce v historii města Pardubic budou pod taktovkou slovenské společnosti studený architekti s.r.o., která uspěla ve výběrovém řízení. To navázalo na první mezinárodní urbanisticko-architektonickou soutěž, prostřednictvím které se město rozhodlo najít autory budoucí podoby sportovního areálu na Dukle.

„Mezinárodní porota vybrala na konci minulého roku z jednadvaceti návrhů dva nejlepší, které se dle zákona o veřejných zakázkách utkaly v soutěži na cenu o zakázku na kompletní projekční práce. Nejnižší nabídkovou cenu ve výši 10 342 000 korun bez DPH nakonec předložila slovenská společnost studený architekti," říká námětek pardubického primátora Jan Řehounek.

V samotné mezinárodní urbanisticko-architektonické soutěži sice zvítězil francouzsko-český návrh, ale porota do finále po jeho boku vybrala právě projekt slovenských architektů. „Porota na obou návrzích ocenila, že si nejlépe ze všech a navíc velice podobně poradily s dispozičním uspořádáním celého areálu. Oba týmy navíc umístily jednotlivá sportoviště do stejných prostor areálu a nejlépe také vybraly centrální uzlový bod areálu, kterým bude společná recepce. Pardubice tak získaly životaschopný návrh, který bude realizovatelný a funkční," vysvětluje manažer projektu Miroslav Janovský.

Město Pardubice tak ke spolupráci získalo uznávané slovenské architekty Jána Studeného a Petra Stece, jež mají za sebou řadu mezinárodních ocenění i realizací. „Sme potešení z výberu mesta Pardubice a tešíme sa na realizáciu tohto projektu. Od spolupráce očakávame kvalitnú architektúru a naplnenie vízie moderného všešportového areálu, ktorý bude slúžiť hlavne obyvateľom mesta," konstatuje Ján Studený.

Slovenská dvojice architektů si k sobě navíc přizvala špičkové české projekční kanceláře. Společnost Recoc s.r.o. například projektovala v Dolní oblasti Vítkovice jedny z nejoceňovanějších staveb poslední doby v České republice – rekonverzi plynojemu na ojedinělé kulturní centrum „Multifunkční aula Gong" (stavba roku 2013) a výstavbu Světa techniky, v Praze se zase podílela na podobě nového fotbalového stadionu Slavie. Dalšího partnera našla ve společnosti m3m s.r.o., která má za sebou například spolupráci na projektu hokejové Werk Areny v Třinci.

„Vzhledem k rozlehlosti areálu, a tím také velikosti projektu, budou projekční práce se všemi povoleními trvat více než dva roky. Takto kvalitní projekční tým je ale pro město předpokladem, že v místě zchátralých sportovišť vyrostou moderní sportovní stavby, které naše město posunou mezi špičku v České republice," dodává primátor Pardubic Martin Charvát.

Ve finále by v areálu měla být vybudována atletická hala s dvousetmetrovým oválem a kapacitou hlediště minimálně pět set míst, multifunkční sportovní hala pro více než dva a půl tisíce diváků, gymnastická tělocvična, sály pro úpolové sporty, posilovna, vnitřní běžecký okruh, nafukovací hala by měla být přestavěna na halu pro míčové sporty a chybět by nemělo ani nové zázemí pro venkovní atletické hřiště.

Slovensko-český tým architektů a projektantů má nejdříve za úkol do devadesáti dnů dopracovat studii, s níž uspěl v soutěži. Své návrhy musí během této doby pravidelně konzultovat s projektovým týmem města, ve kterém budou kromě odborníků zastoupeni také představitelé sportovců, tedy budoucích uživatelů areálu. Do poloviny příštího roku pak musí zpracovat kompletní dokumentaci pro územní rozhodnutí na celý areál. „Dál se budou projektovat pouze sportoviště, která budou součástí první etapy, tedy atletická hala včetně nezbytného zázemí. Dokumentaci pro stavební povolení, včetně všech nezbytných povolení, chceme mít hotovou do poloviny roku 2019 a výběrové řízení na realizaci chceme vyhlásit nejpozději na začátku roku 2020. Dle smlouvy náklady na první etapu nepřesáhnou 350 milionů korun," vysvětluje náměstek primátora zodpovědný za přípravu projektu Jakub Rychtecký.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic