Domov tvoří domácnost…

Svitavy – Domov na rozcestí Svitavy má pro 24 svých zdravotně postižených klientů čtyři nové domácnosti ve dvou dvojdomcích. Přestěhováním posledních z původních 130 uživatelů sociálních služeb z bývalé budovy kláštera tak jako první ze specializovaných zařízení Pardubického kraje ukončil proces transformace a deinstitucionalizace.

„Pardubický kraj je jedním z prvních v republice, který mění formu poskytování sociálních služeb ve všech svých zařízeních. Postupně chceme, aby tu všichni klienti, u kterých je to možné, mohli žít v domácnostech způsobem podobným běžnému životu a měli své soukromí a pocit domova. V současné době jich už více než polovina žije mimo ústavní zařízení a zpětná vazba od klientů jasně ukazuje, jak tato změna má pozitivní vliv na kvalitu jejich života. Jsem rád, že jsme zcela opustili první ústavní zařízení, a že následovat budou další," uvedl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

„Letos se nám podařilo dokončit domky pro tři naše zařízení. Transformace začala v Domově na rozcestí před více jak deseti lety. Otevřením nových prostor tak byl ukončen proces, který nebyl pouze stavebním, ale především došlo k transformaci v lidských myslích a to nejen na straně klientů a zaměstnanců, ale také vedení města, sousedů a občanů. Opuštěné prostory Domova na rozcestí převedl Pardubický kraj na město. To zde chystá vybudovat 15 bytů pro seniory," sdělil Roman Línek, náměstek hejtmana odpovědného za investice a majetek.

Domov na rozcestí Svitavy má pro 24 svých zdravotně postižených klientů
« z 5 »

Investorem nových domků je Pardubický kraj za přispění Evropské unie. „Ve Svitavách se jedná o investice za 55 milionů korun včetně vnitřního vybavení. Z evropských fondů jsme získali 85 procent finančních prostředků. Pardubický kraj zaplatil 10 procent a ze státních prostředků bylo hrazeno 5 procent," informovala Hana Štěpánová, radní pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.

Proces transformace začal v Domově na rozcestí už v roce 2008. V budově bývalého kláštera žilo 130 uživatelů služeb. První z nich začali postupně přecházet do komunitních forem bydlení. Nejdříve to byly běžné panelákové byty pro službu chráněné bydlení a pro klienty s nejnižší mírou podpory. Postupně do bytů nebo malých rodinných domků přecházeli i klienti se středním a těžším stupněm postižení. „Dva nově postavené domy budou sloužit klientům s nejtěžším postižením, s nejvyšší mírou podpory. K tomu jsou také vybaveny," konstatuje ředitelka Domova Jaroslava Filipová a pokračuje: „Pro snazší manipulaci s imobilními klienty a pro jejich vyšší komfort je k dispozici stropní zvedací systém a v každé domácnosti polohovací vana. Domy jsou bezbariérové, klienti mají k dispozici velkou terasu, zahradu, jednolůžkové pokoje a prostorný obývací pokoj. Součástí domu je i zázemí pro personál, který poskytuje podporu klientům každému jednotlivě na míru."

Klienti jsou v domcích nastěhováni už od prvního srpna. Každý dům má dvě samostatné domácnosti pro 6 klientů. Prostředí i provoz služby kopírují běžný život.

Zdroj a foto: Pardubický kraj