Dny seniorů jsou jen střípkem ze seniorského projektu Pardubického kraje…

Pardubice – Tradiční svátek seniorů se sice slaví 1. října, ale v Pardubickém kraji se konají různé programy k této příležitosti od poloviny září až do začátku prosince. Slavnostní program mají za sebou Litomyšl a Pardubice a další dva čekají na účastníky v Chrasti a Lanškrouně. K tomu přibydou kulturně osvětové akce pro seniory v dalších sedmi místech kraje a mezigenerační setkání v Holicích a Chrudimi. Umožnil to pro projekt „Důstojný život seniorů v Pardubickém kraji“, se kterým kraj uspěl v dotačním řízení Ministerstva práce a sociálních věcí.

Hlavním cílem projektu je poskytnout seniorům, jejich blízkým osobám ale také široké veřejnosti osvětově informační kampaň zacílenou na dostupnost a kvalitu sociálních služeb a dalších možností podpory seniorů. K tomu využíváme tyto kulturní příležitosti, kde mají návštěvníci mezi jednotlivými vystoupeními různé hosty, kteří jim radí, jak třeba nenaletět takzvaným šmejdům, kam se obracet o pomoc a podobně,“ uvedl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola a pokračoval: „Zjistili jsme, že mnoho dnešních seniorů je v důchodovém věku velmi aktivních a rádi by byli užiteční tam, kde to je potřeba. Proto jsme jim nabídli novou brožuru pro seniory, kteří se chtějí stát dobrovolníky. Kromě potřebných kontaktů tam najdou příběhy svých vrstevníků, kteří se dobrovolnictví věnují.“

Reklama

Na Dni seniorů v ATRIUM Paláci Pardubice potěšila seniory folk-folklórní kapela Trdlo a zpěváci Josef Sochor a Jiří Helekal. Po celou dobu mohli senioři získat informace o Senior Pasech, o projektech Pardubického kraje, o možnostech pojišťovny VZP a využít aktivity v IQ zóně s tréninkem paměti, hlavolamy, ježkem v kleci, ale také měření tlaku, informace o výživě, či antistresové omalovánky.  Během celé akce také fungovala kavárna, kde každý dostal kávu a koláček z rodinného pekařství zdarma.

„Ve společnosti potřebujeme pohledy všech generací, a proto si vážím zkušeností a rad starších generací. Zároveň vím, že jak se svět rychle mění a řada věcí se začíná odehrávat ve virtuálním prostředí, je potřeba občas podat pomocnou ruku. Přeji vám nejen ke Dni seniorů dobré zdraví a hodně pozitivní energie,“ řekl v Paláci přítomným seniorům další z patronů akce Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •  
Reklama