Divadlo Exil uvedlo v premiéře současnou francouzskou hru…

Pardubice – Pardubická amatérská studiová scéna má za sebou druhou premiéru této sezóny. Tentokrát dramaturgická volba padla na inscenaci Do zdi, kterou napsal ve Francii populární dramatik, režisér, scenárista, herec, spisovatel a humorista Nicolas Bedos. První představení diváci viděli v sobotu 9. června.

„Viktor ztratil po autonehodě paměť. Každý den k němu domů dochází žena, která se v něm všemi prostředky snaží probudit minulost. Viktor se brání,“ popisuje stručně děj režisérka Kateřina Fikejzová Prouzová. Inscenace je vystavená jako detektivka. Divák se krok po kroku dostává k pointě celé hry. Do poslední chvíle neví, co je pravda a co lež. Exiláci ovšem slibují publiku také romantiku a lásku. Příběh se odehrává v současné Paříži.

Divadlo Exil už v minulosti po hře dramatika Nicolase Bedose sáhlo, když v české premiéře uvedlo jeho Zdravotní vycházku. „Bedos říká, že mu psaní pomáhá jako terapie proti těžké depresi. Není divu, že se jako autor zabývá skrytými bolestmi lidské duše. Zároveň se na trápení člověka snaží dívat s nadhledem a humorem,“ vysvětluje Kateřina Fikejzová Prouzová.

Talentovaný dramatik dosud napsal čtyři divadelní hry. V roce 2017 se na plátnech kin objevil celovečerní film Pan a paní Adelmanovi, kde je spoluautorem scénáře, režisérem debutantem a hercem v hlavní roli.

Na jevišti jsou pouze dva protagonisté: Věra Pojmanová a Alexandr Gregar. Hudbu k představení napsal skladatel Jan Fikejz. Inscenace má i svou ústřední píseň. O její interpretaci se postaral královéhradecký písničkář Eskamotër. „Jeho drsný hlas je zároveň velmi citlivý. Ostatně tento kontrast se dá čekat, když se jeho poslední album jmenuje Něžné krveprolití,“ dodává režisérka, která je také autorkou písňového textu.

Inscenace Do zdi je druhou premiérou letošní sezóny Divadla Exil. Zároveň 91. nastudovanou hrou v historii souboru. První reprízu soubor nabídne ve čtvrtek 14. června od sedmi večer.

Zdroj a foto: Divadlo Exil

Sledujte nás a sdílejte:
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram