Dědo, ty se bojíš bouřky? Výjimečně úspěšný video spot se snaží naučit Čechy nosit kvítky vlčího máku…

Praha – Dne 11. listopadu slavíme Den válečných veteránů. V zemích Evropy a USA si v tento den lidé připínají na klopy kvítek vlčího máku. Vyjadřují tím úctu lidem, kteří bojovali za svobodu za první a druhé světové války nebo vojákům působícím v zahraničních vojenských misích. Paměť národa vysílá stovky dobrovolníků do ulic měst prodávat kvítky, pokladničky s máky umístí na 330 místech republiky. Koupí vlčího máku lidé přispějí Paměti národa na další nahrávání vzpomínek účastníků druhého a třetího odboje. Na Den veteránů bude večer otevřena katedrála na Pražském hradě, kde zazní v podání Filharmonie Hradec Králové Requiem Oratio spei (Modlitba naděje). Slavnostní koncert pro veterány pořádá Paměť národa, vstup je pro veřejnost zdarma.

„Když si v této zemi připnete vlčí mák na klopu, zažijete zkoumavé a nechápavé pohledy kolemjdoucích. Češi tuto nádhernou tradici moc neznají. Je to škoda a chceme to změnit. V Británii a Francii všichni vědí, co máky znamenají, a spřízněně na vás pomrkávají. Válečných veteránů si vážíme, jen nevíme, jak to dát najevo. Vlčí máky jsou vlasteneckým gestem, ve kterém se ukrývá touha po míru, přátelství a vzájemném respektu. Určitě se u nás chytne, jen je potřeba trpělivě vysvětlovat, o co jde,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa.

Reklama

V České republice žije posledních 440 válečných veteránů z 2. sv. války. Z toho z východní fronty jich ještě žije 116 veteránů, ze západní fronty jen 28. Nejvíce má republika tzv. novodobých veteránů: je to 14 200 lidí. (Zdroj: Ministerstvo obrany, říjen 2018).

Zapečetěné pokladničky Paměti národa s červenými květy najdou lidé i letos v knihovnách, kavárnách, obchodech a firmách, od 1. do 11. listopadu budou ve všech krajích ČR. V pátek a během víkendu (9. – 11. 11.) potkáte v ulicích 34 měst dobrovolníky s pokladničkami. Loni se rozdalo přes třicet tisíc máků a vybralo tři čtvrtě milionu korun. Letos Paměť národa distribuuje přes 50 tisíc květů.

V Paměti národa je uloženo více než 7 000 nahrávek, včetně téměř 900 příběhů válečných veteránů z 2. světové války a více než 1000 účastníků 3. odboje, kteří se postavili komunistické totalitě. Do natáčení vzpomínek válečných veteránů z východních Čech se pustila i východočeská pobočka Paměti národa, v současnosti v hradeckém studiu natáčí příběh válečného veterána z 2. světové války Václava Čeřovského a plánuje natáčení dalších.

Veřejnou sbírku „vlčí máky“ doprovází na sociálních sítích video spot „Dědo, ty se bojíš bouřky?“ inspirovaný skutečným příběhem veterána od Dunkerku Karla Brhela. Pro Paměť národa jej pro bono vytvořila agentura Young&Rubicam. Klip ocenili v Cannes, kde získal bronzového lva a byl také oceněn stříbrem na festivalu reklamy Clio Awards. Kromě spotu vytvořila Young&Rubicam také působivé fotografie inspirované skutečnými příběhy veteránů. Připomínají momenty ze života například legendárních válečných veteránů generálů Tomáše Sedláčka a letce RAF Františka Fajtla.

Paměť národa spolu s Filharmonií Hradec Králové 11. listopadu pořádá slavnostní koncert ke Dni válečných veteránů. Uskuteční se v 19 hod. v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Na úvod slavnostního večera promluví generál Petr Pavel, arcibiskup Dominik Duka a biskup Václav Malý. Filharmonie  zahraje působivou více než hodinovou skladbu současného slovenského skladatele žijícího v Praze Juraje Filase, nazvanou Requiem Oratio spei (Modlitba naděje). Vstup na koncert je zdarma, Paměť národa zve širokou veřejnost. Organizátoři upozorňují návštěvníky, že je nutné počítat s časovou rezervou, protože při vstupu na Pražský hrad se tvoří fronty kvůli bezpečnostním opatřením zavedeným během mandátu prezidenta Zemana.

Více informací ke sbírce i krátká videa s natočenými veterány najdete na webu www.denveteranu.cz.


Co je Paměť národa

Je to největší veřejnosti přístupná pamětnická sbírka v Evropě, dostupná na www.pametnaroda.cz. Letos 28. října slaví Paměť národa 10 let. Spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů ji založila a spravuje společnost Post Bellum, o.p.s. Ve sbírce Paměť národa je zachyceno téměř sedm tisíc svědectví: vzpomínky válečných veteránů, disidentů, lidí, kteří přežili holokaust, vyprávění politických vězňů, ale i agentů StB nebo členů komunistické strany. Už třináct let se autoři z Post Bellum v Českém rozhlase podílejí na rozhlasovém dokumentárním cyklu Příběhy 20. století, letos podeváté budou 17. listopadu uděleny Ceny Paměti národa. Post Bellum také realizuje celostátní vzdělávací projekty pro žáky základních škol a víceletých gymnázií (www.pribehynasichsousedu.cz) nebo veřejné sbírky a kampaně jako je Den veteránů či Běh pro Paměť národa.

Proč vlčí máky?

Červený květ vlčího máku od pradávna symbolizuje nový život. Vyrůstal na hrobech vojáků, kteří padli v bojích 1. světové války. Květy spatřil vyrůstat z hrobů a zákopů na flanderských bojištích kanadský chirurg, podplukovník John McCrae, vojenský lékař. Protože ošetřoval mnoho zraněných. Mezi umírajícími byl i jeho nejbližší přítel. Lékař napsal rukou na kousek papíru báseň:

„Na polích ve Flandrech divoké máky rostou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde ležíme. Nahoře mezi červánky,
je možná slyšet zpívat skřivánky,
zde dole kanóny jen svojí píseň řvou…

Náš boj však zase jiní převezmou.
Do vašich rukou dáme my teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal,
že jsme tu padli zbytečně. Jen máky porostou
na polích flanderských.“

Lístek s verši John McCrae vytrousil z kapsy, zvedl jej důstojník a verše se mu zalíbily. Zaslal je do Anglie, kde je zveřejnili v časopise Punch a BBC. Báseň se proslavila. Vlčí mák se stal symbolem válečných veteránů a úcty k nim.

Proč je 11. listopad Den válečných veteránů

Dne 11. listopadu 1918 ve vlaku nedaleko francouzského města Compiègne byl příměřím ukončen do té doby nejkrvavější válečný konflikt, který přinesl utrpení a smrt milionů lidí. Datum konce první světové války se později stal památným Dnem veteránů a všech, kteří se v uniformě nebo civilu zapojili do boje za svobodu a demokracii. Tradice „vlčích máků“ se rozšířila především ve Velké Británii, USA a dále do dalších zemích. Komunistický režim v Československu o tuto tradici nestál. Oslavy veteránů spojil s devátým květnem, který označil za den konce 2. světové války, protože do Prahy vjely tanky Rudé armády. Dnes slavíme konec druhé světové války 8. května, kdy nacisté v Praze kapitulovali. K evropské oslavě válečných veteránů se republika připojila až v roce 2001, kdy byl 11. listopad i u nás ustanoven Dnem válečných veteránů. Tradice vlčích máků se pomalu dostává i k nám.

Zdroj: Paměť národa Východní Čechy
Foto: redakce Pardubice ŽIVĚ

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram