Dančí hřbet nebo kachní prsa? Pro žáky Labské střední školy žádný problém…

Pardubice – O maturitách se mluví mnoho a trochu v ústraní pak zůstávají závěrečné zkoušky žáků tříletých učebních oborů. Přitom jejich náročnost by leckoho překvapila. Alespoň na Labské střední odborné škole a Středním odborném učilišti Pardubice, s. r. o. Není tak divu, že z této školy odcházejí opravdoví profesionálové.

Vymyslet si vlastní menu, uvařit ho, obsloužit hosty, to všechno s lehkostí, samozřejmostí a úsměvem. Tak zakončují své studium žáci oboru Kuchař – číšník. Vedení školy vylosuje dvojici žáků, z nichž jeden vaří a druhý obsluhuje. Druhý den si role vymění. A jednoduchou gastronomii nečekejte. Pečený dančí hřbet s kaštanovo-bramborovým pyré s brusinkovou omáčkou nebo kachní prsa s Arancini, glazovanou šalotkou a omáčkou z červeného vína. Na to by si leckdy netroufl ani kuchař s mnohaletou praxí.



„V letošním roce končí dvacet pět kuchařů-číšníků. Do praxe jdou po vyučení asi tři čtvrtiny z nich, někteří u nás zůstávají na nástavbovém studiu v oboru Podnikání," řekla ředitelka školy Radmila Kozohorská s tím, že stejnou možnost studovat dál mají žáci oboru Cukrář. Ti u závěrečných zkoušek připravují slavnostní dorty a zákusky a celým závěrečným zkouškám tak dodají nejen pomyslně, ale doslova třešničku na dortu.

„Letos máme několik adeptů na ocenění od Hospodářské komory, která dává certifikát nejlepším absolventům gastronomických oborů," poznamenala ředitelka.

„Chystám se ve studiu pokračovat a dodělat si maturitu. Pokud by to nevyšlo, budu pracovat v rodinné restauraci," popsala své další plány žákyně oboru Kuchař-číšník Barbora Bezdíčková.

Praktické části závěrečných učňovských zkoušek se na pozvání vedení školy zúčastnili radní pro školství Bohumil Bernášek a vedoucí odboru školství Martin Kiss. Oba nešetřili slovy uznání nad předvedenými dovednostmi žáků školy.

Zdroj a foto: Pardubický kraj