Co nabídne 49. koncertní sezona 2017 / 2018 Komorní filharmonie Pardubice?

ABONENTNÍ KONCERTY

I v nové sezoně nabízíme tři řady abonentních koncertů. Řady A (pondělky) a C (středy) jsou shodné a každá obsahuje 10 koncertů. Řada B (úterní) obsahuje z této hlavní nabídky šest programů. Při výběru konkrétních titulů jsme usilovali o jejich různorodost, pestrost a přitažlivost, mj. jsme zohlednili životní jubilea skladatelů. Jedním z největších je letošní 300. výročí narození a 260. výročí úmrtí Jana Václava Stamice, který patří nejen k prvním představitelům světového klasicismu, ale měl vztah k Pardubicím (působili zde jeho prarodiče a rodiče). Před Vánocemi uvedeme jeho Jezdeckou symfonii. Dalším jubilantem sezony je o generaci mladší Stamicův současník Leopold Koželuh. Jeho výročí (200 let od úmrtí) vzpomeneme před závěrem sezóny v rámci projektu Češi ve Vídni. Ten byl inspirován velkým nahrávacím plánem světového vydavatelství Naxos natočit s naším orchestrem a dirigentem Markem Štilcem řadu nahrávek symfonií českých klasiků působících ve Vídni. Vedle abonentního koncertu s díly Leopolda Koželuha proběhne ve dnech 16. 5. až 3. 7. 2018 v Pardubicích v prostorách Krajské knihovny výstava týkající se českých skladatelů období klasicismu působících ve Vídni. Z dalších výročí chceme např. připomenout 90 let, která uplynou od úmrtí Leoše Janáčka (uvedeme jeho Suitu op. 3), 200 let od narození francouzského romantika Charlese Gounoda (zazní Malá symfonie pro dechy).

Reklama
Reklama

ÚČINKUJÍCÍ UMĚLCI

Šéfdirigent orchestru Peter Feranec nastuduje čtyři abonentní programy a povede orchestr na prestižních pódiích v celé republice. Hlavní hostující dirigent Marko Ivanović se představí v abonentním programu, do něhož zařadil a v premiéře uvede i svůj nový písňový cyklus Little Words. Uvidíme ho i v jenom z našich mimořádných koncertů a především v oblíbeném cyklu pro děti a rodiče O čem nám vypráví hudba. Těší nás, že se nám podařilo získat dva představitele nejúspěšnějších dirigentů mladé generace – Marka Prášila a Jiřího Rožně. Pozvali jsme rovněž známé české dirigenty – Stanislava Vavřínka, Jana Kučeru, Marka Štilce a Tomáše Braunera. Zahraniční dirigenty budou zastupovat častý host KFP Angličan Douglas Bostock a Japonci Hideaki Muto a Chuhei Iwasaki.

Pro letošek jsme připravili hned celou galerii sólistů. Z mladé generace se na pardubickém pódiu objeví vynikající hornistka Kateřina Javůrková, varhaník Karol Mossakowski, mezzosopranistka Chaazi Levicek (bude premiérovat zmíněný Ivanovićův písňový cyklus a vůbec první pardubické kompletní provedení Fallovy Čarodějné lásky), přivítáme rovněž umělce, jejichž jména jsou již na světových pódiích pojmem – violistku Jitku Hosprovou, hobojistu Viléma Veverku, klavíristy Martina Kasíka a Karla Košárka, japonskou houslistku Reiko Watanabe, z pěvců sopranistku Simonu Eisinger, v závěrečném operním gala renomované sólisty operních scén Alžbětu Poláčkovou, Kateřinu Jalovcovou, Valentyna Dytiuka a Martina Gurbaľa. Těšíme se i na sborová tělesa, v prvé řadě na světoznámý Pražský filharmonický sbor, který bude tentokrát účinkovat se svým šéfem Lukášem Vasilkem a s domácím Pardubickým dětským sborem Iuventus cantans (sbormistr Zdeněk Kudrnka) na letošním Vánočním koncertě. Český chlapecký sbor Boni pueri (sbormistr Pavel Horák) provede Koželuhovu kantátu Joseph der Menscheit Segen.

I v nové sezoně plánujeme před každým středečním abonentním koncertem besedu s účinkujícími Introdukcæ.

MÁME HOSTY

V tomto velmi oblíbeném cyklu se snažíme nabízet programy, jež se pohybují na pomezí různých žánrů a jež přinášejí zajímavosti mimo oblast tzv. klasiky. Představují se v něm různí interpreti a ansámbly, ve většině případů ve skladbách, jejichž často zcela nové aranže umožňují společnou účast i celé Komorní filharmonie. Tyto koncerty oslovují vedle našich pravidelných návštěvníků i široké spektrum posluchačů napříč generacemi, a tak se náš orchestr dostává do povědomí stále širšího okruhu posluchačů. V mimořádných večerech s námi v této sezoně vystoupí Prague Cello Quartet, Ondřej Gregor Brzobohatý se svou Kapelou O. B., Clarinet Factory a již potřetí bude naším hostem Dan Bárta, kterého jsme pozvali na základě mimořádného posluchačského ohlasu a který se se svou skupinou Illustratosphere představí společně s naší filharmonií v novém pořadu.

MIMOŘÁDNÉ KONCERTY

V nové sezoně avizujeme tři mimořádné koncerty, jež jsou trvalou součástí naší nabídky. Ve spolupráci s Univerzitou Pardubice opět uskutečníme slavnostní koncert k 17. listopadu. O Vánočním koncertě s Pražským filharmonickým sborem již byla řeč výše. A třetím v naší nabídce je Silvestrovský koncert konaný v pozdním odpoledni posledního dne roku. Jeho letošními protagonisty jsou Marko Ivanović a Petr Kadlec, osvědčená dvojice, kterou znají posluchači nedělních „dětských“ koncertů.

KONCERTY PRO DĚTI A JEJICH RODIČE

Cyklus pro děti a rodiče O čem nám vypráví hudba je nenahraditelnou součástí našich edukativních projektů. Již dříve zmínění pánové Ivanović a Kadlec se ve třech programech (konají se vždy v neděli dopoledne) tentokrát zaměří na dvojice klasiků české národní hudby – Smetanu a Fibicha, Dvořáka a Suka a Martinů a Ježka. Cyklus nemůže být vzhledem k svému obsahu nazván výstižněji – Česká esa.

V příští koncertní sezoně zařazujeme opět mimořádný koncert pro děti a rodiče Trápení pana Bambuly, aneb Nezbedná kapela, a to v neděli 3. prosince 2017 odpoledne od 15.00 hodin. Autorem scénáře je Ilja Šmíd, jehož pořady si oblíbily děti nejen v Praze, ale i na mnoha místech republiky. Všichni předplatitelé nedělního cyklu obdrží na tento koncert slevový kupon. Koncert bude však přístupný celé veřejnosti a radost uděláme zejména těm zájemcům, na které se nedostalo předplatné na koncerty nedělního cyklu.

KONCERTY PRO ŠKOLY

Školám nabízíme dva programy, jejichž autorem je zdařilý realizátor pražských koncertů pro děti Ilja Šmíd. První – Wolfi, to je přece císařovna! – představuje zábavnou formou mladého Wolfganga Amadea Mozarta a jeho moderátorem je člen Východočeského divadla Pardubice Zdeněk Rumpík. Druhým pořadem, který uvádí Ilja Šmíd osobně, je Trápení pana Bambuly, aneb Nezbedná kapela a seznamuje mladé posluchače s hudebními nástroji. Pro mladší žáky zůstávají v nabídce pořady Byla jednou jedna pohádka (s hudbou Václava Trojana) a Karneval zvířat (se slavnou hudbou Camilla Saint-Saënse).

V nabídce zůstávají pořady z cyklu Seznamte se, prosím (Jazz a rock, Hudba a film, Jaroslav Ježek), neboť zájem o ně stále pokračuje. K prvnímu dílu pořadu Hudba tančí staletími přidáváme od nové sezony také díl druhý.

KONCERTY V REGIONU

Velmi nás těší, že se jako rezidenční orchestr pravidelně účastníme významných festivalů v Pardubickém kraji, jakými jsou Smetanova Litomyšl, Kocianovo Ústí, Tomáškova a Novákova hudební Skuteč a samozřejmě Pardubické hudební jaro. Neumíme si představit sezonu bez pravidelných koncertních návštěv v Chrudimi, v jednání je vystoupení v krásném prostředí Tvrze Orlice v rámci MHF Letohrad 2018 s Dagmar Peckovou.

Jsme velmi rádi, že zajíždíme i do měst, která by si jinak koncert s orchestrem v našem obsazení nemohla z finančních důvodů dovolit – tyto dobré podmínky můžeme poskytovat vzhledem k dotaci Pardubického kraje. Tato „finanční injekce“ nám rovněž umožňuje zajíždět také na četné koncerty pro děti a školní mládež v rámci celého regionu, jak už bylo řečeno.

KONCERTY MIMO REGION

Místem našich nejčastějších výjezdů je tradičně Praha, kde je řada koncertů v jednání; koncertujeme na takových pódiích, jakými jsou Dvořákova síň Rudolfina, Smetanova síň Obecního domu, Kostel sv. Šimona a Judy, Sál Martinů v Lichtenštejnském paláci. Mimo Prahu budeme účinkovat na Mezinárodním festivalu filmové hudby a multimédií Soundtrack v Poděbradech, dále na Podzimním festivalu duchovní hudby v Olomouci či na MHF Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, kde jsme již pravidelným hostem. O dalších vystoupeních jednáme.

HRAJEME SPOLU ZA PARDUBICE

V příští sezoně se uskuteční již čtvrté pokračování tohoto projektu, na kterém spolupracují dva subjekty – Komorní filharmonie Pardubice a Basketbalový klub JIP Pardubice. Předchozí tři akce přesvědčily organizátory i tisíce (!) návštěvníků, že se sportovcům a hudebníkům hraje spolu doslova výborně! Nyní očekáváme stanovení termínů ligy, abychom se mohli domluvit na definitivním termínu „HSP“ IV.

KONCERTY V ZAHRANIČÍ

V příští sezoně plánujeme návrat na jedno z nejprestižnějších evropských pódií – Tonhalle v Curychu, vystoupíme v slavné Milano Sala Verdi s návazností na další koncert na MHF komorní hudby severní Itálii, máme předjednaný festivalový koncert v německém Müllheimu a s významnou japonskou agenturou budeme připravovat další turné po Japonsku (na sezonu 2018/2019).

Průběžně usilujeme o podepsání spolupráce a dohod s novými zahraničními partnery a agenturami s výhledem (v delším časového horizontu) na další projekty jak v Evropě, tak v Asii a ostatních zemích.

KOMORNÍ FILHARMONIE PARDUBICE NA CD

Komorní filharmonie se může pochlubit úctyhodnou a v dnešní době nevídanou produkcí kompaktních disků. V posledních letech spolupracujeme se světovým vydavatelstvím Naxos. Výsledky je možno vizuálně zhlédnout v brožuře 2017/2018. Nejnovější CD (se symfoniemi Leopolda Koželuha) otevírá rozsáhlejší řadu Češi ve Vídni, která přinese orchestrální skladby významných českých rodáků, kteří svou hudební dráhu prožívali v tehdejším hlavním městě. Už nyní lze hovořit o úspěchu, kterému se tato první vlaštovka těší na celosvětovém trhu, stejně jako celá řada předchozích nahrávek. Můžeme se pochlubit vynikajícími ohodnoceními renomovaných recenzentů v Evropě i zámoří. Věřme, že podobného ohlasu se nahrávky dočkají i v prostředí domácím.

PRODEJ PŘEDPLATNÉHO NA KONCERTNÍ SEZONU 2017 / 2018

Příznivou zprávou pro posluchače je určitě fakt, že jsme pro příští sezonu zachovali ceny předplatného. S výhodou mohou naše koncerty navštěvovat senioři 65+ a studenti, samozřejmá je snížená cena pro držitele průkazu ZTP, ZTP/P a jejich průvodce. Pro abonenty zůstává systém bonusových slev prostřednictvím prémiových kuponů na koncerty z cyklu Máme hosty a na mimořádné koncerty, nově obdrží po jednom kuponu každý předplatitel nedělního cyklu pro děti a rodiče, a to na již zmíněný mimořádný koncert tento typ publika 3. 2. 2017.

Prodej stávajícím abonentům bude zahájen v pondělí 22. 5. 2017, prodej novým zájemcům 19. 6. 2017 pouze v kanceláři KFP v Domě hudby. Noví zájemci o abonmá v příští koncertní sezoně se mohou hlásit v kanceláři Komorní filharmonie Pardubice již nyní.

Programová brožura nadcházející sezony je k dispozici v kanceláři orchestru v Domě hudby, v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky a je ke stažení na webových stránkách filharmonie www.kfpar.cz.

Vstupenky na koncerty cyklu Máme hosty a vstupenky na mimořádné koncerty je možné zakoupit od 15. 6. 2017 v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky a v prodejní síti Ticketportal.

Zdroj: Komorní filharmonie Pardubice
Foto: Komorní filharmonie Pardubice – František Renza

Sledujte nás a sdílejte:
Reklama
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram