Bezpečnostní rada kraje: Kromě hasičů spalničková epidemie složky IZH neochromila…

Pardubice – Na svém prvním jednání v roce 2019 se v zastupitelském sále sešli členové Bezpečnostní rady Pardubického kraje. Jedním z hlavních témat byly informace jednotlivých složek o jejich činnosti, ale také záležitost spalničkové epidemie, která znamenala karanténu pro téměř 80 hasičů v kraji. V rámci jednání bylo vyhodnoceno také cvičení LETADLO 2018 a stanoven harmonogram dalších taktických cvičení.

„Případ Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje byl velmi sledovaný, protože v karanténě bylo necelých 80 hasičů a civilních zaměstnanců HZS. U dvou z nich se spalničky nakonec prokázaly. V tuto chvíli probíhá šetření také u pracovníků krajské policie, primárně u cizinecké policie a dále budou prověřování postupně i další policisté. Testování a očkování probíhá také u krajské záchranky. Důležité je, že v tuto chvíli není činnost složek IZS touto epidemií narušena,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který o spalničkové epidemii jednal v pátek s ředitelem krajské hygieny Antonínem Vykydalem. Ten tyto informace zopakoval také na jednání bezpečnostní rady. Krajský hygienik zároveň hovořil o proočkovanosti proti chřipce. Ta se v České republice pohybuje okolo šesti procent, zatímco v zemích západní Evropy je přes 20 procent.

Reklama

Jednotliví zástupci složek IZS seznámili krajskou bezpečnostní radu s počtem pracovníků či aktuálními informacemi ze svého působení. „Vzhledem k počtu zahraničních pracovníků v kraji nastoupí na počátku května celkem šest zahraničních policistů z Ukrajiny, Bulharska a Rumunska. Podobný projekt již proběhl v Mladé Boleslavi a byla s ním velká spokojenost,“ uvedl zastupující krajský policejní ředitel Marcel Daníček. Ředitel ZSS Pardubického kraje Igor Paar informoval přítomné o narůstajícím počtu výjezdů a aktuálním stavu posádek. „Celkově máme v regionu 30 posádek s tím, že 12 je lékařských. V rámci všech výjezdů obsloužíme tři čtvrtiny nelékařskými posádkami, což vypovídá o skladbě jednotlivých případů, ke kterým jsou naše posádky volané. Meziročně narostl počet výjezdů o tři procenta na 53 648,“ řekl Igor Paar.

Zdroj: Pardubický kraj
Foto: ilustrační HZS Královéhradeckého kraje

 

  •  
  •  
Reklama