Aby děti jedly kvalitně a zdravě. V Pardubicích se setkali vedoucí školních jídelen…

Pardubice – Přes sedmdesát tisíc dětí, žáků a studentů se v Pardubickém kraji téměř denně stravuje ve školních jídelnách, které tak mají velkou moc ovlivnit jejich stravovací návyky na celý život. Z toho důvodu uspořádal odbor školství Krajského úřadu Pardubického kraje pracovní setkání pro vedoucí a pracovníky školních jídelen. Těch se včera v Sukově síni pardubického Domu hudby sešlo na tři stovky.

„Téma školního stravování je velmi důležité, protože má vliv na stravovací návyky, které přispívají k tomu, aby z dětí vyrostly vyrovnané a harmonické osobnosti," zahájil celodenní akci krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek. „Jsem velmi rád, že se zde sešlo tolik návštěvníků. To dokazuje, že pracovníkům školních jídelen záleží na tom, co vaří, a já jim děkuji za to, co pro děti dělají," dodal radní Bernášek.

Pardubický kraj se tématem školního stravování dlouhodobě zabývá a snaží se přispívat k jeho zlepšování. „Pro personál jídelen připravujeme řadů kurzů, kterými jsou mimo jiné například Škola moderního zdravého vaření, Manažerské minimum vedoucí školní jídelny nebo Trendy ve školním stravování. Školní jídelny v kraji se také prezentují na nejrůznějších soutěžích, jednou z nich je Soutěž o Nejlepší školní oběd, ve které tento rok Pardubický kraj reprezentuje v celorepublikovém finále SOŠ a SOU Polička," informoval Bohumil Bernášek.

Cílem setkání byla výměna zkušeností, ale také seznámení s nejnovějšími trendy v oblasti školního stravování nebo získání praktických informací z oblasti personální, ekonomické či manažerské. „V Pardubickém kraji máme 465 zařízení školního stravování, kde se stravuje více než 70 tisíc dětí, což je ohromné množství. Byl bych rád, kdybychom měli na paměti, že je stále potřeba hledat zdravý kompromis a vařit zdravá jídla z čerstvých surovin, která budou výživově hodnotná a zároveň budou dětem chutnat," řekl vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss.

„Toto setkání považuji za příležitost, jak si ověřit, zda to, co děláme, děláme správně. Zároveň je to možnost si vyměnit zkušenosti a názory na nejrůznější problémy," zhodnotila akci ředitelka Školní jídelny Holice Věra Pamánková, která se školnímu stravování věnuje již 27 let. „Už víme, co dětem chutná a co mají rády, velkou roli však hrají rodiče v tom, jak děti ke stravování vedou a zda si váží jídla i práce s ním," uzavřela Věra Pamánková a dodala, že problémem školství je také nedostatečné finanční ohodnocení.

První vyhlášku, která stanovila výživové normy pro stravování na školách, vydalo ministerstvo školství již před čtyřiapadesáti lety. Český systém stravování na školách může být vzorem i pro vyspělé státy. V zemích, jako je Norsko, Velká Británie či Spojené státy americké celostátní systém zcela chybí a děti se stravují doma nebo v bufetech. Dnes v celé republice existuje přes osm tisíc školních jídelen, v Pardubickém kraji jich funguje 465, z toho 405 obecních, 43 krajských, 14 soukromých, 2 církevní a 1 státní. Za obědy pro jedno dítě rodiče platí měsíčně zhruba 500 korun, z těchto peněz se hradí pouze potraviny. Platy kuchařů hradí ministerstvo, provoz jídelen pak zřizovatel, nejčastěji obec či kraj.

Zdroj a foto: Pardubický kraj