41. ročník Pardubického hudebního jara…

Pardubice – Od roku 2013 je společnost Barocco sempre giovane o.p.s pořadatelem mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro. Loňský, jubilejní 40. ročník Pardubického hudebního jara, proběhl především ve znamení 100 let vzniku Československé republiky. Letošní, 41. ročník, připomene naopak výročí a události, významné především pro kulturní rozvoj našeho města i širšího regionu.

Připomeneme si jubilea dvou významných českých hudebních skladatelů, východočeských rodáků – Petra Ebena a Bohuslava Martinů.

Před sto lety, v roce 1919, byla založena v Pardubicích první Východočeská hudební škola města Pardubic jako státem subvencovaný ústav. Tato skutečnost, ačkoliv nepůsobí na první pohled jako událost převratného významu, připravila půdu pro další rozvoj hudební kultury Pardubic – založení Východočeského státního komorního orchestru (dnes Komorní filharmonie Pardubice) v roce 1969, Konzervatoře Pardubice o deset let později i festivalu Pardubické hudební jaro.

41. ročník PHJ zahájil koncertem v Sukově síni Domu hudby v pondělí 11. března 2019 PKF – Prague Philharmonia s Radkem Baborákem v roli dirigenta a sólisty současně.

Na dalších festivalových koncertech v Pardubicích, Chrudimi, Vysokém Mýtě, Heřmanově Městci, Přelouči a v Sezemicích se představí Komorní filharmonie Pardubice, Janáčkova filharmonie Ostrava, Hradišťan a Katta, operní soubor Divadla F. X. Šaldy Liberec, Český filharmonický sbor Brno, Melody Makers Ondřeje Havelky, Barocco sempre giovane, Cappela Mariana, Musica Bohemica Praha, Pavel Haas Quartet, Prague Cello Quartet, Lobkowicz trio, pěvci Gabriela Beňačková, Simona Šaturová a Petr Nekoranec, skladatel a houslista Henning Kraggerud, klavírista Lukáš Vondráček, varhaníci Emmanuel Arakélian, Kateřina Chroboková a Michaela Káčerková, Marek Eben – umělecký přednes a další umělci.

Kromě předních domácích hudebních těles a sólistů se během letošního ročníku festivalu představí též umělci ze Spojených států, Francie, Norska, Peru a Slovenska.

Festival podporuje Ministerstvo kultury ČR, Pardubický kraj a Statutární město Pardubice, je zapojen do programu „Tvář Pardubického kraje“ a „Pardubičtí tahouni“, který spojuje pod jednou značkou 15 nejprestižnějších akcí města na poli kultury a sportu. Novinkou pro rok 2019 je, že festival získal prvně v historii generálního partnera – Český stavební holding enteria, a.s. Dále probíhají jednání o podpoře s dalšími tradičními i novými partnery festivalu.

Více podrobností, včetně programové nabídky festivalu a předprodeje, najdou čtenáři na www.pardubickehudebnijaro.cz


Program 41. ročníku Pardubického hudebního jara 2019

Slavnostní zahajovací koncert: Radek Baborák a hosté
PKF – Prague Philharmonia
Radek Baborák – dirigent
Radek Baborák, Kateřina Javůrková, Benjamin Goldscheider, Mikuláš Koska – lesní roh
Na programu: F. Mendelssohn-Bartholdy, F. A. Rössler-Rosetti, C. H. Hübler, C. Czerny
Pondělí 11. března 2019 v 19 hodin / Sukova síň Domu hudby v Pardubicích

Jiří Pavlica & Hradišťan + Katta
Katta – varhany, zpěv
Alice Holubová – zpěv
Jiří Pavlica – housle, zpěv
Na programu: autorská tvorba Katty a Jiřího Pavlici
Sobota 16. března 2019 v 19 hodin / IDEON Pardubice

Bohéma
Operní soubor divadla F. X. Šaldy Liberec
Martin Doubravský – dirigent
Linda Keprtová – režie
Na programu: G. Puccini – Bohéma
Neděle 17. března 2019 v 19 hodin / Východočeské divadlo Pardubice

Prague Cello Quartet
Prague Cello Quartet
Ivan Vokáč, Jan Zvěřina, Jan Zemen, Petr Špaček – violoncello
Na programu: J. Halvorsen, N. Rimskij-Korsakov, P. I. Čajkovskij, C. Debussy, A. Dvořák
Středa 20. března 2019 v 19 hodin / Multifunkční centrum Hlinsko
Čtvrtek 21. března 2019 v 10 hodin / Divadelní sál Občanské záložny Přelouč – pro mládež`
Čtvrtek 21. března 2019 v 19 hodin / Divadelní sál Občanské záložny Přelouč

100. výročí hudebního školství v Pardubicích
Účinkují významní absolventi ZUŠ Pardubice, Havlíčkova a dalších hudebních škol v Pardubicích
Pátek 29. března 2019 v 19 hodin / Sukova síň Domu hudby v Pardubicích

Marek Eben v Labyrintu světa
Michaela Káčerková – varhany
Marek Eben – recitace
Na programu: Petr Eben, Jan Amos Komenský – Labyrint světa a ráj srdce
Neděle 31. března 2019 v 19 hodin / Evangelický kostel v Pardubicích

Hommage à Vivaldi
Český filharmonický sbor Brno
Barocco sempre giovane
Petr Fiala – dirigent
Na programu: A. Vivaldi
Úterý 2. dubna 2019 v 19 hodin / Sukova síň Domu hudby v Pardubicích

Lukáš Vondráček – klavírní recitál
Lukáš Vondráček – klavír
Na programu: L. van Beethoven, F. Chopin, F. Schubert
Středa 3. dubna 2019 v 19 hodin / Aula Univerzity Pardubice

Musica Bohemica a jubilující Jaroslav Krček
Musica Bohemica
Anna Hlavenková – soprán
Karel Jakubů – tenor
Jaroslav Krček – umělecký vedoucí a dirigent
Na programu: Hořické pašije a skladby Jaroslava Krčka
Neděle 7. dubna 2019 v 17 hodin / Kostel Nejsvětější Trojice v Sezemicích

Simona Šaturová a Petr Nekoranec – Večer slavných árií
Simona Šaturová – soprán
Petr Nekoranec – tenor
Barocco sempre giovane
Na programu: G. F. Händel
Středa 10. dubna 2019 v 19 hodin / Sukova síň Domu hudby v Pardubicích

Rhapsódie v modrém pokoji
Ondřej Havelka a Melody Makers
Miroslav Lacko – klavír
Na programu: G. Gershwin, J. Ježek`
Neděle 14. dubna 2019 v 19 hodin / Východočeské divadlo Pardubice

Pavel Haas Quartet
Pavel Haas Quartet
Veronika Jarůšková – 1. housle
Marek Zwiebel – 2. housle
Jiří Kabát – viola
Peter Jarůšek – violoncello
Na programu: D. Šostakovič
Pondělí 15. dubna 2019 v 18 hodin / Synagoga v Heřmanově Městci

Heinrich Schütz: Janovy pašije
Cappella Mariana
Martin Schicketanz (DE) – Evangelista
Stanislava Mihalcová, Kamila Zbořilová – soprán
Daniela Čermáková, Kamila Mazalová – alt
Vojtěch Semerád – tenor
Jaromír Nosek, Martin Vacula – bas
Sebastian Knebel (DE) – varhany
Vojtěch Semerád – umělecký vedoucí
Na programu: H. Schütz – Janovy pašie
Úterý 16. dubna 2019 / Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích
Čtvrtek 18. dubna 2019 / Muzeum barokních soch v Chrudimi

Gabriela Beňačková a Lubomír Brabec
Gabriela Beňačková – soprán, Lubomír Brabec – kytara
Na programu: G. Caccini, G. B. Pergolesi, G. Giordani, F. Sor, G. F. Händel, P. Mascagni, C. Franck, I. Albéniz, A. Lloyd Weber, F. Schubert
Středa 24. dubna 2019 v 19 hodin / Kostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

Slavnostní koncert k 50. výročí Komorní filharmonie Pardubice
Komorní filharmonie Pardubice
Stanislav Vavřínek – dirigent
Lobkowicz Trio: Lukáš Klánský – klavír, Jan Mráček – housle, Ivan Vokáč – violoncello
Na programu: B. Martinů, L. van Beethoven
Čtvrtek 25. dubna 2019 v 19 hodin / Sukova síň Domu hudby v Pardubicích

Krása barokních varhan a trubky
Emmanuel Arakélian (FR) – varhany
Michal Chmelař – trubka
Na programu: P. J. Vejvanovský, T. Albinoni, J. P. Sweelinck, J. Pachelbel, J. S. Bach
Pátek 26. dubna 2019 v 18 hodin / Kostel sv. Jakuba Staršího v Přelouči

Slavnostní závěrečný koncert
Janáčkova filharmonie Ostrava
Christoph Mathias Mueller (DE) – dirigent
Henning Kraggerud (N) – housle
Na programu: J. Sibelius, L. Janáček, L. van Beethoven
Neděle 28. dubna 2019 v 19 hodin / Sukova síň Domu hudby v Pardubicích

Epilog: Massenetova Thaïs
Operní soubor divadla F. X. Šaldy Liberec
Martin Doubravský – dirigent
Linda Keprtová – režie
Na programu: Jules Massenet – Thaïs
Neděle 5. května 2019 v 19 hodin / Divadlo Karla Pippicha v Chrudimi

Zdroj a foto: www.pardubickehudebnijaro.cz