12. Pardubické letní kino Pernštejn: Ročník překonaných rekordů a překročení rubikonu…

Šedesát tisíc diváků během šedesáti promítacích dnů v Pardubicích, k tomu dalších 20 tisíc filmových fanoušků ve Žlutých lázních a zahradách Anežského kláštera v Praze a 4 tisíce diváků v Hrochově Týnci. Pardubické letní kino Pernštejn ve svém 12. ročníku překročilo symbolický Rubikon a svými novými angažmá v dalších městech definitivně dostálo statusu největšího kina v republice.

Tím je teď nejen co do množství projekcí a počtu návštěvníků v rámci sezónní bilance krajů a krajských měst, ale i co do počtu diváků v rámci celé republiky. Zároveň zůstává projektem ve svém oboru výjimečným, a to nejen díky propracované dramaturgii, akcentu na premiérové tituly, osobní přítomnosti tvůrců a propojení s dalšími uměleckými žánry, ale i díky svému sociálnímu přesahu – pamatuje na veškeré skupiny diváků a všichni mají  – na rozdíl od ostatních letních kin – vstup zcela zdarma. Proto má také už šest let záštitu Ministerstva kultury ČR, proto je jedním z nejvýznamnějších kulturních podniků nejen Statutárního města Pardubic, ale i Pardubického kraje a celé republiky. Promotéři Tomáš Drechsler a Jan Motyčka navíc nabídku rozšířili i o tzv. mobilní kino, takže se Pardubické letní kino Pernštejn po závěrečné bilanci svého 12. ročníku může hrdě pyšnit titulem evropský unikát.

Kino přitom před 12 lety začínalo jako malá regionální přehlídka filmů a jeho organizátoři a zakladatelé Tomáš Drechsler a Jan Motyčka měli jediný cíl: připravit program tak, aby byl atraktivní jak pro milovníky art filmů, tak pro příznivce lehčích žánrů a letních komedií. Tehdy ještě netušili, že zakládají největší projekt svého druhu v republice, a že se jim navíc povede na celorepublikové úrovni vzkřísit umírající tradici promítání filmů pod hvězdnou oblohou. Před 12 lety byla totiž letní kina na okraji zájmu a nikdo je nechtěl pořádat – tvrdilo se, že diváci mají vyšší nároky, dané multiplexy, a nestojí o venkovní a méně komfortní projekce. Pánové ale vsadili na to, že filmoví fanoušci jsou do značné míry nostalgičtí a nepodléhají tak snadno módním trendům. Jejich intuice je nezklamala: po úspěchu Pardubického letního kina začaly podobné projekty postupně vznikat na velkých filmových festivalech (Karlovy Vary, Zlín, Letní filmová škola v Uherském Hradišti) a poté se k nim začala vracet i velká krajská města. Dnes už lze najít letní kina i v těch nejmenších vesnicích, ovšem jejich úroveň se značně liší – nepromítají dva měsíce v kuse, nedisponují premiérovými tituly, ani je nepřijíždějí uvádět tvůrci samotní. Nemohou se pyšnit špičkovým technickým vybavením (obrovské plátno, výkonný projektor a výkonný sound systém, scénicky nasvícené pódium), ale i rozsáhlým gastronomickým zázemím, a především – nejsou po celou dobu pro všechny zdarma.

Promotéři Drechsler a Motyčka navíc neusínají na vavřínech a své mety stále posouvají dál a výš: chtějí z Pardubic vytvořit hlavní město letních kin a všechna svá kina postupně proměnit ve specifické relaxační oázy, v nichž se budou setkávat nejen fanoušci kinematografie, výtvarného umění, divadla a literatury, ale i příznivci letních kolektivních sportů. A pro města a obce, v nichž nemají stálou letní promítací scénu, připravili mobilní kina, díky nimž lze stvořit open air scénu prakticky kdekoliv – lesy a rybníky počínaje, horskými středisky konče. Tím získává jejich projekt další přidanou hodnotu a potvrzuje, že je i v evropských poměrech zcela výjimečný. Promotéři ovšem zůstávají skromní, ač jsou jejich plány do budoucna veliké: „Letos jsme promítali souběžně na čtyřech místech republiky a překročili jsme tak svůj Rubikon, protože jsme si vyzkoušeli, že to dokážeme. V příštím roce chystáme expanzi do dalších regionů a budeme se intenzivně věnovat mobilnímu kinu, které se velmi osvědčilo v místech, kde žádné kino nemají. Výhodou technologie mobilního kina je možnost postavit na zelené louce letní kino pro 5 tisíc diváků s obřím plátnem velikosti 12 x 6 m – to vše za hodinu.

To ovšem neznamená, že na své rodné město zapomeneme, ba naopak," ubezpečuje Jan Motyčka. „Promítání chceme v Pardubicích rozšířit i do dalších míst, už teď projevil zájem pan starosta městské části Pardubice III. (Dubina), kde by se mělo každý prázdninový čtvrtek promítat ve Studáneckém lese, a stejně tak i pan starosta městské části Pardubice V. (Dukla).

Navíc chceme velmi zdokonalit svou domovskou scénu, okrášlit ji, aby evokovala iluzi dokonalého léta se vším všudy a vytvořit celodenní program, v němž budou mít přes den prostor další kulturní aktivity (tanec, výstavy, divadlo) a také sport (letos poprvé vyrostl v prostoru letního kina plážový kurt a konal se beachvolejbalový turnaj o cenu primátora), večer bude vyhrazen kinu. Chtěli bychom ještě víc zdokonalit filmovou nabídku a přivézt do Pardubic ještě více delegací tvůrců (letos producent Čestmír Kopecký, režiséři Jiří Chlumský, Miloš Šmídmajer, delegace k filmu Jana Hřebejka Zahradnictví: Rodinný přítel atd.), s nimiž se budou moci diváci po projekci seznámit a podiskutovat s nimi," říká Jan Motyčka. A druhý ze zakladatelů Tomáš Drechsler jeho slova doplňuje: „Nejvíc bychom si ale přáli, aby letní kino získalo v Pardubicích svou stabilní scénu, kde už zůstane napořád, abychom si mohli ušetřit každoroční nákladné stěhování a aby nás naši příznivci nemuseli pokaždé hledat někde jinde. Prostor u Tyršových sadů, kde jsme pořádali letošní 12. ročník, bychom rádi ještě rozšířili a dotvořili, aby se z něj stala opravdová relaxační zóna s celodenním programem; tak, jak o něm mluvil Honza. V Pardubicích se tak bude dát kvalitně a příjemně strávit celé léto a nikdo nebude muset za kulturou ani za sportem nikam cestovat. Tak se navíc splní jeden z našich velkých cílů: brzy v kině přivítat miliontého návštěvníka," uzavírá Tomáš Drechsler.

Provozovatelům Pardubického letního kina se tento cíl může splnit relativně snadno, protože letošní 12. ročník byl ročníkem rekordů: byl nejnavštěvovanější a nejúspěšnější (60 tisíc návštěvníků v Pardubicích), dalších 20 tisíc v Praze a 4 tisíce v Hrochově Týnci, promítalo se 60 dní až do 4. září. Rekordní byla i konzumace nápojů z produkce Pardubického pivovaru, letitého partnera letního kina: vypilo se 80 hektolitrů piva Vilém a Porter a 45 hektolitrů pardubických limonád. Snědlo se přes 5 tisíc kusů popcornů a tisíce hamburgerů a párků v rohlíku.

Zdroj a foto: CINEMA TIME, s.r.o.